Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2016 18:59
Školská novela

Školství čeká revoluce! Poslanci přehlasovali Zemanovo veto

Zdroj: TV Nova

Novelu školského zákona poslanci znovu schválili. Počtem 106 hlasů "přebili" veto prezidenta Zemana, který odmítl zákon podepsat na začátku května. Nelíbilo se mu, že by mohly do školky i dvouleté děti, spor se vedl také o inkluzi.

Poslanci schválili novelu školského zákona, kterou prezident vetoval a vrátil ji tak do Sněmovny. Zemanovi vadily hlavně úpravy pro mateřské školy, včetně zavedení spádových školek nebo povinného předškolního vzdělávání dětí, a inkluze.

Reklama

 

Zemana v jeho rozhodnutí podpořil i Svaz měst a obcí. Případné navýšení školek prý s vedením obcí nikdo nekonzultoval, radnice ani nedostaly žádné analýzy. I přesto ale poslanci 106 hlasy Zemanovo veto přehlasovali.

 

Podle novely by měla už 1. září 2016 odstartovat inkluze, proti čemuž vystoupil i senátní školský výbor. Bouřili se proti ní i někteří rodiče, kteří se bojí, že děti s postižením budou ty nadanější brzdit. Kvůli tomu mají školy dostávat více peněz na asistenty a další pomůcky.

 

 

Od příštího roku bude také poslední ročník školky povinný. Zákonný nárok na místo v mateřské škole navíc mají mít už dvouleté děti. Ministryně už dříve upozornila, že jde jen o možnost, ne povinnost.

 

Přednostní právo na školku mají mít nově děti, které bydlí v jejím spádovém obvodu. Obce tak budou muset podle kritiků držet místa ve školkách i pro děti, které jejich rodiče umístí jinam. I to se Svazu měst a obcí nelíbilo.

 

 

Kritikům vadily také jednotné přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou, které by měly školy zavést už od příštího roku. Dalším sporným bodem byla povinná maturita z matematiky, kterou budou muset studenti absolvovat už v roce 2021. Brojila proti ní i Česká středoškolská unie.

epa TN.cz
Reklama