Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2016 18:59
Školská novela

Školství čeká revoluce! Poslanci přehlasovali Zemanovo veto

Zdroj: TV Nova

Novelu školského zákona poslanci znovu schválili. Počtem 106 hlasů "přebili" veto prezidenta Zemana, který odmítl zákon podepsat na začátku května. Nelíbilo se mu, že by mohly do školky i dvouleté děti, spor se vedl také o inkluzi.

Poslanci schválili novelu školského zákona, kterou prezident vetoval a vrátil ji tak do Sněmovny. Zemanovi vadily hlavně úpravy pro mateřské školy, včetně zavedení spádových školek nebo povinného předškolního vzdělávání dětí, a inkluze.

 

Zemana v jeho rozhodnutí podpořil i Svaz měst a obcí. Případné navýšení školek prý s vedením obcí nikdo nekonzultoval, radnice ani nedostaly žádné analýzy. I přesto ale poslanci 106 hlasy Zemanovo veto přehlasovali.

 

Podle novely by měla už 1. září 2016 odstartovat inkluze, proti čemuž vystoupil i senátní školský výbor. Bouřili se proti ní i někteří rodiče, kteří se bojí, že děti s postižením budou ty nadanější brzdit. Kvůli tomu mají školy dostávat více peněz na asistenty a další pomůcky.

 

 

Od příštího roku bude také poslední ročník školky povinný. Zákonný nárok na místo v mateřské škole navíc mají mít už dvouleté děti. Ministryně už dříve upozornila, že jde jen o možnost, ne povinnost.

 

Přednostní právo na školku mají mít nově děti, které bydlí v jejím spádovém obvodu. Obce tak budou muset podle kritiků držet místa ve školkách i pro děti, které jejich rodiče umístí jinam. I to se Svazu měst a obcí nelíbilo.

 

 

Kritikům vadily také jednotné přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou, které by měly školy zavést už od příštího roku. Dalším sporným bodem byla povinná maturita z matematiky, kterou budou muset studenti absolvovat už v roce 2021. Brojila proti ní i Česká středoškolská unie.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.5. | 18:15 Karel Jirousek
24
Sobotka a ČSSD jsou poslední volební období u moci.Dokončuje své dílo jako ODS ...
24.5. | 18:56 romankalejluska
-7
aspoň něco, dnes na střední a vejšku přijmou kdejakýho trotla a ten je po ...
25.5. | 00:25 cokl-jakpes
1
Náhlasit nevhodný komentář
A zase si ta mafie dělá co chce
24.5. | 22:38 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Inkluze je nehorší znásilnění našeho školství, která zdraží a znekvalitní výuky českých školách! Už se radují soukromé školy, které vytvoří třídy pro nadané děti (dnes běžná základní škola), kde se bude nadále vyučovat bez zdržování I.D.I.O.T.Y (vysvětlení pro cenzora, nejde o nadávku, ale definici)
24.5. | 20:22 lololax
20
Náhlasit nevhodný komentář
Karel Jirousek: Uvidíte, že se v Krajských volbách zase najde dost debilů, kteří dají ČSSD, ANO, KSČM, TOP09, ODS a KDU-ČSL hlas! Bohužel.
24.5. | 18:56 romankalejluska
-7
Náhlasit nevhodný komentář
aspoň něco, dnes na střední a vejšku přijmou kdejakýho trotla a ten je po vychození bohužel nezaměstnatelnej :)
24.5. | 18:15 Karel Jirousek
24
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka a ČSSD jsou poslední volební období u moci.Dokončuje své dílo jako ODS a top09. Může se Sobotka snažit jako chce,ale mele z posledního. Lidé už mu nevěří, zklamal na plní čáře.
24.5. | 13:07 lada48
9
Náhlasit nevhodný komentář
Tohle je protlačování nehorázné zhovadilosti ze socanské dílny za každou cenu! Ti už se chovají systémem po nás potopa!