Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2017 21:16
lepší kontroly

Inspektoři ČOI mají mít doklady s falešnou identitou! ANKETA

Zdroj: TV Nova

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) by v budoucnu mohli při své práci používat skrytou identitu. Novela zákona poskytující inspekci větší pravomoci dnes ve Sněmovně prošla do druhého čtení. Pokud začne platit, výrazně prý ulehčí inspektorům práci při odkrývání podvodníků. Některým poslancům se ale návrh z pera ministra Mládka nelíbí.

Anketa

Měli by inspektoři používat doklady s falešnou identitou?

Hlasovalo 215 lidí.
Inspektoři by při rozšíření pravomoci mohli používat doklady s falešnou identitou. Takzvaní šmejdi na předváděcích akcích totiž mnohdy už vědí, že přichází kontrola.

 

"Přijde inspektor na předváděcí akci a oni okamžitě chtějí u vstupu občanský průkaz. Je strašně jednoduché, když si pak ty seznamy rozešlou, pak už vědí, že na té akci, pokud tam někdo přijde podruhé, se skutečně nachází Česká obchodní inspekce," vysvětlil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

 

Podvodní prodejci pak většinou akci okamžitě ukončí, nebo se vymluví, že je v sále plno. Takhle svůj návrh ministr Mládek před několika týdny na vládě obhajoval. Dosud mohou používat skrytou identitu v ČR pouze tajné služby.

 

Některým poslancům se nelíbí, že by tuto pravomoc měli mít i inspektoři České obchodní inspekce. "Já myslím, že i to vystupování inkognito se dá udělat tak, aby tam nebyla falešná identita," domnívá se komunista Vojtěch Filip. "Tady se dává do ruky a buduje se další obrovsky nebezpečná instituce proti občanům, která je snadno zneužitelná," doplňuje ho František Laudát z TOP09.

 

 

Ale mluvčí ČOI Jiří Fröhlich oponuje: "To riziko zneužití je teď stejně silné jako v případě, že to teď používají někteří lidé určení ministerstvem vnitra, protože ministerstvo vnitra by to zaštiťovalo." V první fázi by falešnou identitu užívalo zhruba pět až deset inspektorů.

 

Koaliční KDU-ČSL rozšíření pravomocí vítá. "Na ty, kteří podvádějí, kteří skutečně jsou někdy i spotřebitelům nebezpeční, by tady byl pádný nástroj. Kontroverze to má, ale myslím, že je potřeba probrat to právě na výborech," uvedl jejich šéf Pavel Bělobrádek.

 

 

Jednodušeji by inspektoři mohli nově odkrýt i e-shopy psané na falešné firmy. Další pravomocí by byla možnost vniknutí do uzamčených objektů, většinou kontejnerů s padělaným zbožím na tržnicích. "V okamžiku, kdy zjistí, že tam probíhá kontrola, tak zavírají své zboží do kontejneru, tam už Česká obchodní inspekce nemá přístup," vysvětlil mluvčí Jiří Fröhlich. Pak už by se nemusel opakovat loňský případ, kdy prodejce inspektora zamknul ve skladu a vysvobodila ho až policie.

tn.cz / gar