Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2018
vleklý spor

Íránec Zadeh zůstane ve vazbě, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Zdroj: TV Nova

Ústavní soud zamítl stížnost podnikatele íránského původu Šahrama Zadeha proti vazbě, ve které je už téměř rok a půl. Zadeha soudí v Brně kvůli údajným miliardovým únikům při obchodech s naftou a čelí také obžalobě z ovlivňování svědků.

Předloni v únoru byl propuštěn na rekordní kauci 150 milionů korun, v prosinci ho ale vzali zpět do vazby. V té zůstane i nadále, Ústavní soud jeho stížnost zamítl. "Smešné," reagoval Zadeh na rozhodnutí.

 

"Ústavní soud neshledal porušení práv stěžovatele tak závažné, aby dospěl k závěru o zrušení napadených rozhodnutí," řekla soudkyně Kateřina Šimáčková.

 

Podle Zadehových obhájců bude jeho boj s českou justicí pokračovat. "Soud nepřijal naši argumentaci, nicméně nekončíme, zcela jistě se dále obrátíme na Evropský soud pro lidská práva," řekl jeho advokát Roman Jelínek.

 

 

Íránec je ve vazbě od prosince roku 2016 kvůli údajnému ovlivňování svědků ve známé kauze, v níž spolu s dalšími lidmi čelí u brněnského krajského soudu obžalobě, že při obchodech s pohonnými hmotami okradli stát o více než dvě miliardy korun.

 

Zadeh si na vazbu opakovaně stěžoval. V ústavní stížnosti uvedl řadu námitek a tvrdil, že byla porušena jeho základní lidská práva.

Ondřej Požár, jva TN.cz
Reklama