Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2017 14:05
NIČIVÝ HURIKÁN

Irma se přehnala přes Kubu! Dcera se mi neozývá, bojí se Lenka

Zdroj: APTN

Hurikán Irma, který několik dní pustošil ostrovy v Karibiku, opustil severní pobřeží Kuby a míří k americké Floridě. Na Kubě napáchal obrovské škody.

Na Kubě hurikán Irma porážel živel stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, zavalil silnice a ulice měst množstvím trosek. Metropoli Havanu zasáhly záplavy. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Přes 5000 turistů bylo evakuováno z prázdninových resortů na ostrovech u severního pobřeží. Úřady zatím nehlásily žádné mrtvé a zraněné, hovoří ale o velkých hmotných škodách.

 

ON-LINE Z POSTUPU HURIKÁNU IRMA NA FLORIDU NAJDETE ZDE

 

Z Kuby se včera ozývalo do redakce TN.cz několik Čechů, jejich svědectví před příchodem hurikánu, si můžete přečíst zde. Do redakce se ozvala i paní Lenka, která má strach o svou dceru, která je na Kubě na dovolené a nebyla evakuována. "Mám dceru na Kubě v oblasti Varadero. Od včera se nám neozvala," napsala Lenka. "Posledni zpráva od dcery přišla ve 4 hodiny ráno našeho času a chtěla informace, jak bude to peklo dlouho trvat, že mají strach, že nevydrží hotel nápor větru."

 

"Nemáme žádné informace o tom, že by Češi na Kubě měli nějaké problémy v souvislosti s hurikánem Irma. O nebezpečí jsme samozřejmě s předstihem informovali pomocí systému DROZD. Situaci samozřejmě sledujeme, v současnosti už se soustředíme především na Floridu, kam hurikán postupuje," uvedla pro portál TN.cz Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí České republiky. "Samozřejmě v uplynulých dnech vyřizujeme mnoho hovorů, v současnosti už jsou to asi stovky. Ale jedná se především o informační telefonáty ohledně situace," dodala Valentová.

 

Ivan na Kubě přečkal celý hurikán! "Bezpečně jsme přečkali, ale bylo to dost náročné. Museli jsme být na té diskotéce do půlnoci, pak nás pustili na pokoj, ale vrátilo se to a bylo to tu cca do šesté ráno. Hotel je poničený, rozbitá okna, střecha, stromy, pláž atd. Nechápu logiku cestovky, která nás sem poslala s tímn, že je to tu v pořádku. Měli jsme jen jeden den a zbytek už řešíme evakuaci. A ještě musíme brát v potaz, že Jose (hurikán) taky může udeřit," obává se Ivan.

 

Dvoumilionová kubánská metropole Havana byla v sobotu spolu s provinciemi Mayabeque a Artemisa na nejvyšším stupni pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán způsobil na severním pobřeží lokální záplavy, vlny rozbouřeného oceánu dosahovaly výše až osmi metrů. Záplavy, jež dosáhly až 600 metrů do hlavního města, budou trvat ještě 36 hodin, informoval v sobotu večer Luis Angel Macareno z civilní obrany.

 

Na záběrech ze severní a východní Kuby jsou vidět poničené střechy domů, vyvrácené sloupy elektrického vedení i stromy. Místní muzeum, okolo nějž prošlo oko hurikánu, je podle svědků v troskách. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov, informovaly úřady.

 

 

Z ostrovů u severního pobřeží, kde vláda zbudovala v posledních letech desítky prázdninových resortů, bylo evakuováno přes 5000 turistů.

 

Irma, která je nyní řazena do kategorie čtyři na pětistupňové škále intenzity, je prvním hurikánem od roku 1932, jehož oko přímo zasáhlo kubánské území. Na Floridě již bouře ovlivňuje stále znatelněji počasí. Způsobila výpadky v dodávkách elektrického proudu pro nejméně 76.000 lidí.

 

Hurikán se odklání na západ, zřejmě se vyhne městu Tampa na západním pobřeží Floridy a prozatím směřuje k sousednímu St. Petersburg.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o postupu hurikánu Irma:

čtk / hru TN.cz