Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.9. 2017 22:21
katastrofické škody

Hurikán Irma dál zabíjí, zemřelo už 24 lidí! Žene se na Floridu

Zdroj: TV Nova

Poté, co jeden z historicky nejsilnějších hurikánů v oblasti zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zanechal za sebou nejméně 24 mrtvých, blíží se dnes Irma ke Kubě, kam by měla dorazit dnes ráno (odpoledne SELČ). Hurikán zeslábl na kategorii 4, stále ale představuje mimořádné nebezpečí. Florida dnes uzavře školy, guvernér nařídil evakuaci půl milionu lidí.

Na Kubě, k níž se Irma blíží doprovázena větry o rychlosti přes 270 kilometrů v hodině, byla vyhlášena pohotovost v několika pobřežních oblastech východní a severní části. Platí mimo jiné pro turisty vyhledávaná města Santiago de Cuba a Camagüey.

 

Vláda nechala přemístit 10.000 cizinců, z nichž většina pochází z Kanady. Přes 6000 z nich bylo přepraveno do letoviska Varadero nedaleko metropole Havany, která se podle předpovědí nachází mimo území přímého vlivu hurikánu.

 

Zatímco Kuba se na příchod Irmy chystá, Dominikánská republika či skupina menších ostrovů v souostroví Malé Antily se již pomalu vzpamatovává z jeho ničivého přechodu. Zčásti či zcela zdevastované ostrovy, které jsou často pod správou evropských zemí, se obracejí na svět se žádostí o pomoc. Francie podle ministra vnitra Gérada Collomba poslala na Svatý Martin 100.000 porcí jídla, což prý odpovídá čtyřdenním zásobám. Záchranné týmy a zásoby vysílá rovněž Británie či Nizozemsko. Slyšet je přitom množštví kritických názorů tvrdících, že evropské státy s reakcí poněkud zaspaly.

 

On-line reportáž

Postup hurikánu Irma Karibikem

8:11

Irma opět sílí a je klasifikována jako bouře kategorie 4!

8:08

.

Počasí na Floridě sleduje Reed Timer z AccuWeather, který přináíší živé vstupy přímo z Key West, kde již fouká velmi silný vítr a intenzivně prší.

8:00

Jak přečkali hurikán Češi na Kubě si můžete přečíst ZDE.

 

Velké obavy panují ze situace na Haiti, kde žije mnoho lidí v nevyhovujících příbytcích v pobřežních oblastech a řada z nich neuposlechla pokyny k evakuaci. Z jedné z nejchudších zemí v oblasti, jejíž blízkost zatím bouře zcela neopustila, dosud přišly zprávy o dvou zraněných lidech, množství poničených domů a zablokované stěžejní silnici.

 

Americký stát Florida se dnes chystá uzavřít všechny školy a univerzity kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma, který má poloostrov zasáhnout o víkendu.

 

113

GALERIE: Hurikán Irma

Zdroj: ČTK

Hurikán Irma - Panenské americké ostrovy

Hodnocení:

 

Guvernér Floridy Rick Scott celkem nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí. Řada z nich nyní čeká v dlouhých frontách u čerpacích stanic, které se potýkají s nedostatkem pohonných hmot.

 

Zatímco během čtvrtka předpovědní modely počítaly s tím, že hurikán přejde podél pobřeží Floridy, v posledních hodinách začínají meteorologové odhadovat, že jeho střed zasáhne přímo Miami a okolí.

 

 

Guvernér Scott k dosud vyhlášeným oblastem evakuace přidal lokalitu jižně od jezera Okeechobee zahrnující mimo jiné okres Palm Beach.

 

Nařídil rovněž uzavření všech základních, středních i vysokých škol ode dneška do pondělka. Některé jejich budovy mohou podle úřadů sloužit jako nouzové ubytovny pro lidi, kteří přijdou kvůli živlu o přístřeší.

 

tn.cz / ČTK