Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.7. 2017 07:22
Co bude dál?

ISIS ještě neřekl poslední slovo, do čela se dostává nový vůdce

ISIS_2
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Iráčané už několik dní oslavují osvobození Mosulu ze spárů Islámského státu. Druhé největší irácké město ovšem po bojích připomíná spíš měsíční krajinu a navíc to vypadá, že teroristé ještě zdaleka neřekli poslední slovo.

O tom, jak těžké ještě bude ozbrojence Islámského státu porazit, názorně vypovídají právě boje v Mosulu. Jak připomíná magazín Time, v polovině roku 2014 stačilo teroristům jen pár dní na to, aby město ovládli.


Zpátky už to ovšem zdaleka tak snadno nešlo - osvobozování města totiž trvalo bezmála tři čtvrtě roku a irácké armádě se znovudobytím Mosulu musela pomáhat mezinárodní vojenská koalice.


Jenže město je v podstatě celé rozbombardované. A ty budovy, které ještě stojí, jsou poseté dírami od kulek a dělostřeleckých granátů. OSN odhaduje, že přestavba města potrvá roky a bude stát miliardy dolarů.


Takhle vypadá irácký Mosul po osvobození od ISIS:I když Islámský stát ztratil v Mosulu svou iráckou baštu, teroristé rozhodně neskládají zbraně a s rukama složenýma v klíně nečekají na konec. A to ani poté, co se ukázalo, že vůdce hnutí Abú Bakr Bagdádí je na několikátý pokus už opravdu po smrti.


Jenže ani to islamisty nezastavilo - podle televize al-Arabíja se totiž na uvolněné místo drápají jiní velitelé. Nejžhavějším kandidátem na uvolněnou pozici vrchního velitele je podle televize Jalaluddin al-Tunisi, který momentálně  velí islamistům v Libyi.


ISIS nového vůdce nutně potřebuje, teroristé totiž v poslední době utrpěli několik těžkých porážek a přišli o řadu zkušených vojevůdců," připomíná al-Arabíja.Al-Tunisi, jak jeho jméno napovídá, pochází z Tunisu, ale dlouho žil ve Francii, kde dokonce získal občanství. Do severní Afriky se vrátil, když tam odstartovala série revolucí a převratů.


Potenciální nový vůdce Islámského státu měl k zabitému Bagdádímu velmi blízko, koneckonců to byl právě Bagdádí, kdo al-Tunisiho loni jmenoval emírem, tedy vrchním velitelem libyjských islamistů. A tomu se podařilo posílit vlastní řady o přeběhlíky z jiných teroristických skupin napojených na al-Kájdu.

 


Otázkou je, jestli dokáže al-Tunisi, pokud opravdu stane v čele Islámského státu, zvrátit sérii porážek. Islamisté totiž ustupují v podstatě všude a z velkých měst drží už jen syrské Rakká. A i tam už se tlačí vojáci, kteří hodlají islamisty vyhnat.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.7. | 07:39 stupurak10
10
Co z toho že Islamisty vytlačí když se pak vtlačí Is za migranty do EU a hloupé ...
17.7. | 10:19 ralkan
1
V Americe je Americký sen, v ČR tomu nijak moc neříkáme protože víme že je to ...
17.7. | 15:38 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Co mne udivuje je to,ze se bandy s podporou hnUSAku prezentuji jako "Iracka Armada"...Neni to prave naopak? Neni treba povazovat za Irackou armadu to vse, co zte regulerni Iracke armady zbylo? Pokud odhledneme od ruznych smeru Islamu vice ci mene proamerickych?
17.7. | 14:03 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
A budem se muset smirit ze boj KRIZAKU S iSLAMEM SE PRESUNE I DO ZEMI;KTERE VALKU ISLAMU vyhlasili..
17.7. | 14:01 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Lucielucina--Islam se krizaci snazi vyhubit uz od stredoveku..Nic noveho..Snad dalsi generace pochopi ze nejvetsi nestesti pro svet je Politika a nabozenstvi..Vsechna nabozenstvi.Dokud jedni budou verit ze Islam zlikviduji, bude Islam likkvidovat krizaky..Budeme se muset smirit..
17.7. | 13:55 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kdy dostanou USA ucet za napadeni Iraku a kdy a kdo bude souzen za valecne zlociny ? Kdyz to slo v Norimbergu , musi to jit i dnes?? Haagske "Divalo" nutno vynechat, pokud jde o skutecnou spravedlnost..
17.7. | 10:19 ralkan
1
Náhlasit nevhodný komentář
V Americe je Americký sen, v ČR tomu nijak moc neříkáme protože víme že je to blbost stejně tak jako většina Američanů. Sen v podobě noční můry řízené psychopaty.
17.7. | 10:08 Annaanna Malatova
2
Náhlasit nevhodný komentář
hnus co se deje- a ted se zamysleme- proc to delaji - ideologie vrazd kamenovani a nasili na nejen zenach, a proc vrazdi? chteji se zalibit tak Alahovi. Za tyto vrazdy dle ideologie pujdou rovnou do nebe. Ovsem poliji li se praseci krvi-peklo- tomu veri. Navod jak zastavit terorismus...
17.7. | 08:06 lucielucina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jediné strany, které odmítají postupnou islamizaci ČR je SPD Okamura, Realisté a Svobodní. Časem bude nutné zakázat projevy na veřejnosti této násilné, drzé a primitivní ideologie. Doma ať se muslimové mezi sebou klidně pozabíjí, ale mezi normální lidi ať nechodí a neroztahují se tu.
17.7. | 08:01 lucielucina
2
Náhlasit nevhodný komentář
Všem našim českým stranám a hnutím islám a muslimské multikulti nevadí, především KDU a TOP09 islám v ČR vítají. ANO, ČSSD, ODS islám v ČR tolerují. Můžeme se bránit jen tak, že bude volit takové strany, které mají v programu zamezit šíření islámu v ČR. www.predvolebnipruzkum.cz
17.7. | 07:55 lucielucina
7
Náhlasit nevhodný komentář
Bojovníci IS byli je vytlačeni jinam. Nakonec největší bašta pro ně bude Evropa. Mají tam dost multikulti politiků, vítačů, všichni muslimové světa mají cestu do Evropy stále otevřenou. Otázka času, kdy budeme touto nevyléčitelnou rakovinou zaplaveni i tady v ČR.
17.7. | 07:39 stupurak10
10
Náhlasit nevhodný komentář
Co z toho že Islamisty vytlačí když se pak vtlačí Is za migranty do EU a hloupé vedení EU a sluničkáři to k nám budou brát,zřizovat tábory s jídlem na výběr,ubytovaní zdarma a soc dávky vysoké.Na tohle nedosáhnou normální pracujicí lidé!!!!Uvědomte si kde strkáte peníze kokoti!!!!!!!