Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Publikováno 19. 1. 2016
hluboko do kapsy

Islámskému státu docházejí peníze. Nemá na výplaty bojovníků

Zdroj: TV Nova

Radikálové z Islámského státu mají stále hlouběji do kapsy. Žold, který vyplácejí bojovníkům, je už jen poloviční než dosud. Kromě prodeje ropy jim pro financování války slouží i práce lidských otroků - podle OSN jich jde o zhruba 3500 lidí, hlavně žena a dětí.

OSN dnes vydala prohlášení k válce s tzv. Islámským státem. Podle této zprávy, která se odvolává na dokumenty ze Sýrie, islamisté přicházejí o zdroje peněz a bojovníci dostávají už jen poloviční žold. Islámští radikálové přitom procházejí tvrdým výcvikem a jejich obživou je vražedná mašinerie.

 

Za špinavou práci dostávali až dosud řádně zaplaceno. Doposud mohl dostat bojovník v přepočtu i 25 tisíc korun měsíčně, což je na tamní poměry velice slušná mzda.

 

 

Podle nového dokumentu z válečného pole v Sýrii prý ale tzv. Islámský stát chudne a přichází o své finanční zdroje. Džihádistům prý teď jejich velitelé vyplácejí jen poloviční mzdy. To, že islamisté přicházejí o finanční zdroje, mají na svědomí hlavně nálety koaličních a ruských sil. Údery na ropné věže nebo konvoje, které ropu přepravují, jsou stále silnější.

 

Mluvit o porážce Islámského státu je ale podle OSN předčasné. Ze Sýrie a Iráku stále přicházejí zprávy o vraždách a mučení, které OSN přirovnává ke genocidě. Islámský stát prý jen v Iráku vězní na 3500 otroků - především žen a dětí. Na 19 tisíc lidí už v Iráku za poslední dva roky zemřelo. Více čtěte v článku Kolik drží Islámský stát otroků? OSN zveřejnila otřesná čísla!

 

"Bohužel tato čísla nejsou konečná. Toto jsou oběti, které zemřely násilnou smrtí. Bezpočet dalších lidí ale zemřelo kvůli tomu, že nemá přístup k základním potravinám, vodě či zdravotní péči," podotkl vysoký komisař OSN Zeid Ra'ad Al Hussein.

 

 

Děti, které islamisté unesou, nejčastěji vycvičí k vojenským účelům. Ženy a mladé dívky bývají zase sexuálně zneužívány a následně často zabity.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KOLAPS SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: ISIS zaútočil na Instagram! Tisíce lidí po celém světě šílí

JSOU TO HRDINKY: Syrské ženy se mění v bojovnice proti ISIS! Podívejte se na tyhle drsný holky!

tn.cz / gar