Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.1. 2016 19:40
Co mu to udělali?

Jack se skamarádil s muslimskými spolužáky, teď bojuje za ISIS

Džihádista Jack - 3
Zdroj: facebook.com
Džihádista Jack u syrské přehrady

Británii šokoval příběh teprve dvacetiletého Jacka Lettse z Oxfordu. Před pár lety byl Jack obyčejný školák z britského univerzitního města. Ve třídě byl oblíbený, spolužáci na něj vzpomínají jako na třídního klauna. Během studia se ale Jack skamarádil s muslimskými spolužáky. A teď bojuje za Islámský stát.

Spolužáci a kamarádi Jacka popisují jako obyčejného teenagera. Pil alkohol, občas kouřil marihuanu, byl velkým sportovcem a fanouškem fotbalového klubu z Liverpoolu. Že odešel bojovat do Iráku za vrahy z Islámského státu, jeho okolí nechápe. Jack je zřejmě prvním Britem nemuslimského původu, který se přidal k ISIS.

 

"Byl vždycky ateista, hodně liberální, typické dítě ze střední třídy. Ve škole byl třídním klaunem, ale nikdy nezašel příliš daleko. Byl velmi chytrý a měl dobré známky," vzpomíná na dnes dvacetiletého Brita jeho kamarád v rozhovoru pro list Daily Mail. "Pak se ale skamarádil se skupinou muslimských spolužáků a ti ho vystavili Islámu. Viděl jsem, že se stal velmi pobožným a začal mluvit arabsky, což bylo divné. Vnímal jsem ho jako obyčejného kluka z Oxfordu."

 

"Pak si nechal narůst bradku, byl více odtažitý, mazal fotky z Facebooku a svým způsobem zmizel do světa, kde se přátelil jen s lidmi, kteří smýšlejí stejně. Jeho rodiče byli vždy hodní a milí, velmi ho milovali a podporovali. Měli dobrý život a Jack měl dobrou výchovu," vzpomíná kamarád.

 

15

GALERIE: Džihádista Jack, který bojuje za ISIS

Zdroj: facebook.com

Džihádista Jack - 2

Hodnocení:

 

"O ISIS mluvil hodně vášnivě, ale vždycky jsem předpokládal, že je proti ním, ne, že se k nim přidá," diví se. "Myslím, že byl nějak využit. Nikdo neodejde bojovat za ISIS, pokud nemá vymytý mozek. Je to opravdu na pováženou, jak se rychle změnil."

 

Ačkoliv byl v dětství pokřtěn, Jack žil jako ateista. Když si našel muslimské kamarády, začal chodit do místní mešity. Vedle toho zřejmě navštěvoval i soukromé modlitby, kde zradikalizoval. Místo Jacka začal slyšet na arabskou variantu svého prostředního jména - Ibrahim. V roce 2014 svým rodičům oznámil, že odjíždí do Kuvajtu studovat arabštinu. Jak ale vyšlo najevo, mladík utekl do Sýrie.

 

 

 

Jack nejdříve žil v baště ISIS v syrském městě Rakká, dnes bojuje v okolí severoirácké Fallúdže, kde se oženil a už se dokonce stihl stát otcem. Má malého chlapce, kterého pojmenoval Mohamed. Britská média jej hned překřtila na Džihádistu Jacka.

 

Rodina odmítla obvinění, že jejich syn bojuje za vrahy z ISIS, komentovat. Informace, které o jejich synovi zveřejnila média, označila rodina za "lavinu nepřesností". Z 95 % jsou to prý nepřesné informace. Potvrdili jen to, že Jack konvertoval na Islám a že nyní žije v cizině.

 

Islámský stát je ve finanční tísni, bojovníkům snížil plat o 50 %:

Zdroj: TV Nova

 

Podle sousedů a známých ale rodiče vědí, co se z jejich syna stalo. "Jeho otec byl ve velkých depresích, když jsme spolu naposledy mluvili. Musí to být pro ně hrozné, že jejich syn odešel do válečné zóny," řekla sousedka rodiny, které je sama muslimka.

 

"To, co tam dělají, je strašné. To není džihád, to je zabíjení. Jsou to děti s vymytými mozky, kterým říkají, že když nebudou zabíjet, tak skončí v pekle. Bojím se, že Jack má taky vymytý mozek a zvolil si špatnou cestu, jako někteří jeho spolužáci," dodala.
 

vbo TN.cz

Diskuze

26.1. | 01:11 yjy
6
To, co už déle tvrdím : je zcela jedno, kde a jak se narodil, odkud kdy přimigroval.. Hajzlík se radikalizuje jen pomyšlením na sebe s kalašnikovem.. Zbraň používaná proti nevěřícím mu dává nesmírnou moc, kterou by jinak neměl.. Byl v mládí šikanován, tak za nic nemůže.. MULTI-KULTI nám to vysvětlí.
25.1. | 21:17 overal
11
Těchto chytráků bez špetky zdravého rozumu je plná strana zelených a pseudohumanitární neziskovky!To jsou ti vítači muslimských parazitů bojující proto neexistující xenofobii, rasismu nebo fašismu, kteří si neumí udělat nezávislý názor z nezpochybnitelných faktů, protože jsou informace cenzurované!
25.1. | 21:05 overal
13
To je ten drobný rozdíl mezi chytrostí a moudrostí! Chytrý je i počítač, ale nemá moudrost a proto stačí nahrát vir a udělá jakoukoliv hloupost! Islám je rakovina vyspělé společnosti a jediné co umí je prvotřídní vymytí mozku a tomu je schopná čelit jen moudrost, nebo zdravý selský rozum!