Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.8. 2017 09:58
SROVNÁNÍ Rozhádané mocnosti

Jaderná válka na spadnutí! Velké srovnání armád KLDR a USA

Donald Trump a Kim Čong-un
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Donald Trump a Kim Čong-un si vyměňují ostrá prohlášení

Výroky severokorejského vůdce a amerického prezidenta děsí celý svět. Odborníci se obávají, že jsme na prahu jaderné války, stále ale doufají ve vyjednávání. I přesto, že je KLDR násobně menší než USA, disponuje totiž přibližně stejnou vojenskou silou.

Armáda Severní Koreje je jedna z největších na světě. Přesné počty o vojácích a informace o arzenálu není jednoduché zjistit, přestože se Pchjongjang rád chlubí přehlídkami a zkouškami různých raket. Z toho, co víme, ale vyplývá, že válka mezi KLDR a USA by byla poměrně vyrovnaná.

 

Vojáci

Podle odborníků, které cituje britský portál Daily Mail, v severokorejské armádě bojuje kolem milionu aktivních vojáků. Dalších šest milionů lidí zůstává v rezervách. V KLDR totiž musí na vojnu všichni - včetně žen, které ale v bojových liniích mohou strávit jen 5 let namísto 10 u mužů.

 

I americká armáda disponuje asi milionem vojáků, kteří jsou však rozmístěni po celém světě. V oblasti východní Asie zůstává asi 80 tisíc amerických bojovníků, z toho necelých 30 tisíc v Jižní Koreji. Podle jiných odhadů mají Američané jen asi půlmilion aktivních vojáků.

 

Letectvo

Severokorejské letectvo podle amerického ministerstva obrany tvoří flotila asi tisícovky letadel. Nejnebezpečnějšími jsou různé typy stíhaček MiG a letouny Suchoj Su-25. Jiné zdroje udávají počet letadel asi o polovinu menší - kolem 500. Protivzdušná obrana disponuje sítí 11 tisíci kulometů a kanonů a také 450 systémů země-vzduch s tisíci přenosných protiletadlových raket.

 

V tomto ohledu Američané Severokorejce několikanásobně převyšují. Podle oficiálních údajů mají asi 3300 bojových letadel, které ale znovu operují v různých koutech světa.


Jak jsou na tom armády s pozemními jednotkami a námořnictvem? Podívejte se na další straně.

 

 

epa TN.cz