Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 9. 2017
Seismické vlny

Jaderný test KLDR vyvolal silné otřesy, byly cítit až v Česku!

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un si prohlíží bombu
Zdroj: profimedia.cz
Severokorejský vůdce Kim Čong-Un si prohlíží bombu

Otřesy, které vyvolal jaderný test KLDR, byly cítit až v Česku! Zkouška údajné vodíkové bomby způsobila seismické vlny. Informovala o tom Akademie věd.

"Stanice České regionální seismické sítě zaregistrovaly v neděli elastické vlny vyvolané jaderným pokusem v Severní Koreji," oznámil na facebooku Geofyzikální ústav AV ČR. První vlny dorazily do Česka necelých 12 minut po odpálení vodíkové bomby.

Reklama

 

První vlny byly nejsilnější, což potvrdilo, že došlo k náhlé explozi. Uvolněná energie podle Americké geologické služby, která sleduje otřesy po celé Zemi, odpovídala zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály.

 

Severní Korea uskutečnila jaderný test v neděli brzy ráno. Podle vlastního prohlášení KLDR úspěšně otestovala vodíkovou bombu, která je mnohem ničivější než ta atomová. Smyslem testu prý bylo prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, kterou lze umístit do mezikontinentální střely.

 

 

Severokorejská krize rozděluje svět už několik měsíců. Vztah KLDR a USA se vyhrotil po posledním jaderném testu, kdy americký prezident Donald Trump varoval před "ničivou odvetou, kterou svět nezažil". Ostrými slovy nešetří ani KLDR.

 

Rada bezpečnosti (RB) OSN se snaží najít diplomatické mírové řešení. Velmoci zvažují další sankce proti Pchjongjangu, ty ale nemusí podpořit Čína a hlavně Rusko, které je členem RB. Současné sankce navíc zatím na Kim Čong-unův režim nezabírají.

epa TN.cz
Reklama