Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
zázračné účinky

Jahody zlepšují sex i čistí zuby! Co ještě byste o nich měli vědět?

Na co jsou dobré jahody
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Jahody patří mezi nejzdravější potraviny, které si v těchto měsících můžete dát. Kromě toho, že mají zázračné afrodiziakální účinky, obsahují i důležité vitaminy a pomáhají předcházet rakovině. Přesto je třeba upozornit, že pro malé děti nejsou příliš vhodné.

Sezóna jahod už začala a na mnoha místech tak odstartovaly i první samosběry (kde ve vašem kraji, čtěte zde). Na plantáže určitě vyrazte, sladké ovoce má totiž hned několik významných vlastností. Napomáhá třeba zlepšit zdraví i sexuální apetit.

 

Vyzkoušejte si, co vše o jahodách víte. Tušili jste třeba, že rudé ovoce patří do rodiny růží a že to, co jíte, nejsou ve skutečnosti plody? Ministerstvo zemedělství přináší ty nejzajímavější informace týkající se jahod.

 

 

1) Jahoda není bobule ani plod

 

To, co se jí, není plod, ale květní lůžko. Plody jsou malá zelená zrníčka na červené slupce. Průměrná jahoda jich má na svém povrchu asi 200.

 

2) Jahody obsahují důležité vitaminy

 

Jahody jsou zdrojem hned několika vitaminů - "céčka" obsahují víc než citrony nebo pomeranče, najdete v nich ale i vitaminy A, B, E a spoustu minerálních látek jako jsou draslík, fosfor, hořčík a vápník.

 

 

3) Chrání vaše zdraví

 

Žádné české ovoce není tak bohaté na mangan, který je důležitý pro tvorbu krve. Jahody pomáhají při léčbě jaterních chorob, dně či artróze, ale také podporují činnost ledvin a působí proti vzniku močových a žlučových kamenů. Navíc vyživují nervy a mozek, harvardští vědci také zjistili, že ochraňují před některými typy rakoviny.

 

lud TN.cz