Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.1. 2017 19:25
Vaše téma

Ministr Brabec: Na dotace na kotle máme připravené 3 miliardy

Zdroj: TN.cz

Ministerstvo životního prostředí má letos připravené tři miliardy korun na tzv. kotlíkové dotace. V pořadu Vaše téma to prozradil ministr Richard Brabec. S moderátorem Františkem Bůžkem mluvil také o boji se smogem, který Česko už týden trápí.

Těšit se na dotaci na nový kotel ale zdaleka nemohou všichni. Jak jeden z diváků pořadu Vaše téma podotkl, on na kotel nemá nárok, protože žije v bytovém domě, kde si každá domácnost musí topit vlastním kotlem. Kdyby žil v rodinném domě, dostal by na nový kotel příspěvek. Podle ministra Brabce je to proto, že ministerstvo má z evropských peněz prostředky na výměnu přibližně čtvrtiny nejhorších kotlů 1. a 2. emisní třídy. Proto mají na dotaci nárok jen někteří obyvatelé.

 

Ministr prozradil, že ještě letos chystá jeho resort další velký projekt. "Bude se týkat dešťové vody. Bude zajímat především majitele rodinných domů a zahrádkáře. V jarních měsících, zřejmě v dubnu, bychom rádi vypsali výzvu, která umožní zažádat si o dotaci na větší nádrže, přibližně od 2 000 litrů nahoru, na dešťovou vodu," řekl ministr Brabec.

 

Stát by majitelům pokryl až 50 % nákladů na pořízení takové nádrže. S pilotním projektem chce začít v regionech, které trápí sucho. Pokračovat bude také dotační program Nová zelená úsporám.

 

 Staňte se fanouškem pořadu Vaše téma na Facebooku!

 

Řeč přišla samozřejmě také na problematiku smogu, který Česko poslední týden trápí. Ministra překvapilo, že žádné české město nemá pro takové případy vytvořený regulační řád nebo ustanovenou nízkoemisní zónu. Vláda bude města finančně motivovat, třeba dotací na pořizování studií, k tomu, aby byla na smog lépe připravena. Ministr Brabec si ale nemyslí, že by města měla mít tuto povinnost ze zákona.

 

Richard Brabec také potěšil všechny příznivce ekologičtějších automobilů. Ministerstvo podle něj dá v nejbližší době miliardu korun na to, aby se v České republice rozšířila páteřní síť dobíjecích stanic pro elektromobily a také plnících stanic na CNG. Ministerstvo také dotuje obcím pořízení elektromobilů, podle Brabce teď probíhá debata, jak podobné dotace rozšířit také na fyzické osoby.

 

"Pro představu, pro obce a kraje jsou ty dotace až do výše 220 tisíc korun. Budeme se bavit o tom, kolik na to reálně máme peněz. Otázka také je, kolik budou ty elektromobily v budoucnu stát," řekl Richard Brabec v pořadu Vaše téma.

 

 

Ministerstvo už má také první zpětnou vazbu na kontroly toho, čím domácnosti topí. To mohou kontroloři prověřovat od ledna. "Zatím nikdo pokutován nebyl a ani být neměl. Cílem bylo varovat a ta prevence funguje. Na začátku roku některé obce řekly, že jenom ten fakt, že se o tom začalo mluvit, zajistil, že ti notoričtí čmoudilové se začali bát a už tolik nečmoudí," pochvaluje si Brabec.

 

V závěru pořadu také Brabec ubezpečil, že na základě evropského seznamu nepůvodních druhů nebudou masově vybíjena zvířata. "Důležité je zabezpečit, aby se ta zvířata nemnožila a přestat je také prodávat. Ty komerční chovy by měly být během dvou let ukončeny a rozprodány. Zvířata, která žijí v domácích chovech, mají majitelé zabezpečit, aby se nemnožila a hlavně, aby se nedostala do přírody," uvedl Brabec a jako problematické zmínil třeba želvu nádhernou, raka severoamerického nebo dokonce mývala, kterému se v české přírodě velmi dobře daří a je nebezpečným predátorem v našich lesích.

 

 

Richard Brabec se narodil v roce 1966 v Kladně, kde byl také jedním ze zakládajících členů Občanského fóra. Po jeho rozpadu přešel do ODS, ve které zůstal do roku 1997, pak přešel do Unie svobody. Od roku 2012 je členem hnutí ANO.

 

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, působil na vedoucích funkcích ve významných chemických společnostech, v Unipetrolu, Spolaně Neratovice a v Lovochemii, jejíž byl šest let ředitelem. Osm let byl zastupitelem města Kladna, čtyři roky pak krajským zastupitelem. Od roku 2013 je poslancem a od ledna 2014 ministrem životního prostředí. Je ženatý a má dva syny.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.1. | 13:31 Roman Skala
9
Ideální je dotace na neschválené kotle na uhlí a na elektromobily. Ten člověk ...
26.1. | 18:31 maxfox
1
To nejde jen o dotaci na kotel.Na tu dosáhne jen ten,co zateplí barák, vymění ...
26.1. | 18:49 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..pokud máš na mysli ty kotlíkový dotace, tak tě můžu ujistit, že pro to abys na ně dosáhl nebudeš muset ani draze zateplovat, ani měnit okna. To stejný ti řeknou na úřadě. Zeptej se..
26.1. | 18:31 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
To nejde jen o dotaci na kotel.Na tu dosáhne jen ten,co zateplí barák, vymění okna a splní další spoustu požadavků nařízených EU.Pak si dá několik koleček po úřadech a když bude mít štěstí,tak něco dostane.Kdyby raději nechali lidi na pokoji a zlevnili energie.
26.1. | 18:20 Petr Kubu
2
Náhlasit nevhodný komentář
my jsme tady za komančů žily pořád a nikdo nic neřešil.vlada by musela nařídit at lidi nejezdí autama vždyt přece lidi nemaj penize
26.1. | 17:02 Jiří Sataba
5
Náhlasit nevhodný komentář
Naši politici si říkaj inteligenti ale naprosto bez myšlení jakej smog dejte plyn a elekřinu za polovic a nikdo nebude topit uhlím a sračkama a nikdo na tom neprodělá ale pokud společnosti ČEZ a EON musí rejžovat tak se dusíme zde je vidět jaká politická sebranka nás reprezentuje.
26.1. | 15:25 skeptikus
5
Náhlasit nevhodný komentář
26.1. | 14:24 kacipavel ..proč by je mělo zajímat, kde na ty jejich ekoblbiny vemeš? Prostě to nařídí zákonem a ty se starej kde na tu ekobuzeraci vzít. Jinak uvidíš jakou pokutu ti napaří, až se z toho posereš..
26.1. | 14:24 kacipavel
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ať pořádně zaplatí lidem za práci ..potom si každý bude moct koupit ekologický kotel… i auto ‼! Ti darmožrouti žijí v jiné realitě (oni na to mají a stále si přidávají na platech ..je to hnus..jak dlouho jim to budeme všichni tolerovat ???
26.1. | 13:33 skeptikus
5
Náhlasit nevhodný komentář
..komouši za socíku bojovali o zrno, socani za kapitalismu zas o vzduch. Jde vidět, že každej režim potřebuje nějaký vznešenej cíl o kterej lze svádět boj..
26.1. | 13:31 Roman Skala
9
Náhlasit nevhodný komentář
Ideální je dotace na neschválené kotle na uhlí a na elektromobily. Ten člověk přesně zapadá do Kocourkovského soukolí.