Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 6. 2017
předvolební průzkum

Jak Češi vnímají krizi ve vládě? Takhle by volili nyní! PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Mezi vrcholnými politiky České republiky to v posledních měsících dost vře - a vnímají to i sami voliči. Jak vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), Češi chtějí více zasahovat do dění v zemi a chodit k volbám. Nejvíc hlasů by dali hnutí ANO.

Krizi ve vládě, odvolání teď už exministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše i konflikty mezi hlavou státu prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou mohou pořádně zamíchat výsledky voleb.

 

Jako vítěz v předvolebních šetřeních zatím stále vychází hnutí ANO, kterému by dalo hlas 23 % lidí, následuje KSČM (9,5 %), ČSSD (9 %), ODS (7,5 %), KDU-ČSL (5 %), TOP 09 (3,5 %), SPD (3,5 %) a Piráti (3 %).

 

13

GALERIE: Grafy - předvolební preference

Zdroj: CVVM

Grafy - volby - červen 2017 - 1

Hodnocení:

 

Je to však právě třetí ČSSD, kdo ztrácí "body" nejrychleji. V rámci povolebního šetření měla strana ještě v březnu by 22 procent hlasů, nyní už je to o 10 procent méně. Premiér Bohuslav Sobotka se tak musí vyrovnávat nejen se ztrátou obliby u voličů, ale i drsnými výtkami prezidenta Miloše Zemana, který ho kritizuje za odvolání Andreje Babiše, nebo s odloučením od manželky. O tom informoval na začátku června (více informací zde).

 

 

Na otázku týkající se volební účasti odpovědělo kladně 60 % dotázaných. Celkem 31 % lidí by šlo rozhodně volit a 29 % procent by spíše šlo. Záporně odpovědělo 33 % lidí ("spíše ne“ 11 %, "rozhodně ne“ 22 %). Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď "nevím“. "Podle získaných dat je deklarovaná volební účast nyní vyšší, než byla v květnu a zároveň je srovnatelná s reálnou účastí v parlamentních volbách v říjnu 2013 (59,5 %)," uvádí CVVM.
 

lud TN.cz