Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2017
namátkové kontroly

Jak je možné, že byl stevard opilý? Posádku nikdo kontrolovat nemusí

Stevard
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Nepříjemný zážitek za sebou mají lidé, kteří letěli v noci na úterý se společností Travel Service z Korfu do Brna. Stevard totiž nastoupil do služby úplně opilý a let byl kvůli tomu zpožděn o více než pět hodin. Mezi lidmi případ vyvolal poprask. Ptají se totiž, jestli posádku před nástupem do letadla někdo kontroluje.

Letadlo mělo z Korfu odstartovat ve tři čtvrtě na jednu ráno. O hodinu později měli být cestující v Brně. Jenže kvůli opilému stevardovi se nikam neletělo. Když kapitán letu zjistil, že jeden ze členů posádky je pod vlivem alkoholu a nesrozumitelně mumlá, nařídil všem dechovou zkoušku.

 

"Kapitán letadla v souladu s přísnými interními bezpečnostními předpisy zajistil provedení dechové zkoušky na alkohol u všech členů posádky. Tato dechová zkouška na alkohol prokázala přítomnost alkoholu u palubního průvodčí, u všech ostatních vyšel test negativní," uvedla mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková.

 

Podívejte se na záběry opilého stevarda: 

 

"Jedná se o fatální selhání jednotlivce, které je důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru. Ve spolupráci s naším právním zástupcem bude podáno na tohoto zaměstnance trestní oznámení," dodala.

 

Podle ní má společnost Travel Service, co se týče kontrol zaměstnanců na alkohol a další návykové látky, přísné interní směrnice. Ty jsou schváleny Úřadem pro civilní letectví. "Kontroly na alkohol provádíme průběžně. Od začátku roku jsme jich provedli asi dvě stovky," vysvětlila Dufková. Kontrolován není každý zaměstnanec, provádí je spíše namátkově.

 

 

Podobné směrnice mají i další letecké společnosti, které působí v Česku. Například společnost Time Air pro TN.cz uvedla, že mají předpisy, které posádce nařizují, aby se k letu dostavila střízlivá. Jak konkrétně kontroly probíhají, ale nechtěla komentovat.

 

Běžné jsou dechové zkoušky také u Českých aerolinií. Probíhají namátkově a provádí je vedoucí pracovník na letovém úseku před nástupem posádky do letadla, cituje rakovnický Raport místního pilota Petra Opata.

 

Testy na alkohol provádějí ve všech větších dopravních podnicích v Česku. Například mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský uvedl, že v oblasti bezpečnosti drážní dopravy mají nulovou toleranci k alkoholu a omamným látkám.

 

"Naše zaměstnance testujeme na přítomnost alkoholu nebo omamných látek pravidelně např. při nástupu do zaměstnání, ale také během směny atp. Jedná se řádově o tisíce kontrol měsíčně," popsal Šťáhlavský.

 

 

Nástup do zaměstnání pod vlivem alkoholu je obvykle důvodem k okamžité výpovědi. "Naši zaměstnanci ručí za lidské životy a značné hmotné hodnoty a není přípustné v takovém případě riskovat výkonem práce pod vlivem alkoholu," dodal mluvčí Českých drah.

 

Nikdo nenakazuje, jak často mají kontrolovat

Obecné předpisy, které by stanovovaly, jak mají letecké společnosti kontroly zaměstnanců provádět, neexistují. "Je to v kompetenci každého provozovatele, který postup kontrol zanese do svých interních předpisů. Důležité je, aby plnil požadavky bezpečnosti letu," uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký.

 

Každá letecká společnost má tak vlastní pravidla, podle kterých testuje posádku na alkohol a drogy. "Obvykle v nich stojí, že na palubu letadla nesmí vstoupit osoba v podnapilém stavu - týká se to posádky i cestujících," doplnil Hezký. Zároveň uvedl, že ÚCL interní směrnice leteckých společností schvaluje. "Travel Service po posledním incidentu tyto směrnice ještě zpřísnil," zakončil mluvčí.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom TN.cz