Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 4. 2017
radí odborník

Jak odnaučit psa loudit? S těmito tipy si vychutnáte jídlo v klidu

Loudící pes
Zdroj: TN.cz
Loudící pes. Ilustrační foto

Nežebrej! Tohle slovo majitelé psů používají až příliš často. Běžným nešvarem domácích mazlíčků je totiž loudění během vaření a jídla.Tento zlozvyk se projevuje častým kňučením, neposlušností a v neposlední řadě i obtěžováním ostatních lidí. Naučte své zvíře poslušnosti - tyto rady vám pomohou.

Pes přesně ví, co dělá. Loudění obvykle začíná pohledem do očí. Pokud to člověka nezlomí, pomáhá si kňučením - a zde většina lidí udělá chybu a nakrmí ho, aby byl od něj klid. Někomu žebrání přijde roztomilé a zvíře za něj ještě odmění kusem masa.

 

Pejsek si pak zvykne, že pokud bude loudit, vždy mu někdo něco dá. Ideální je začít ho trénovat ve štěněčím věku, kdy se učí své návyky. Zde buďte opravdu přísní a nikdy mu nedávejte zbytky jídla a nic neházejte od stolu.

 

Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas. "Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim "lidské jídlo", zvíře si tak zvykne, že má své a vy také své," říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.


Vyhněte se očnímu kontaktu

Máte-li již psa staršího, například z útulku, tak i zde se dá žebrání odnaučit. Když začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo vždy, když jíte. Také na něj nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat.

 

Nikdy mu nic neházejte od stolu. Dodržujte pravidlo, že když jíte, tak pes je na svém místě. Pokud má pes své místo v kuchyni nebo jídelně, tak s ním při jídle nenavazujte oční kontakt, ten je pro psa často spouštěč loudění. Stejné pravidlo platí i v restauraci.

 

 

Zvolit můžete i na první pohled tvrdou metodu a to, že když pejsek  začne loudit, tak ho zavřete po dobu svého jídla do místnosti, kde nemá žádné své hračky. Tato "izolace" ho naučí, že žebrání nepřináší nic dobrého. Psovi také dávejte jeho potravu vždy, až dojíte vy. Naznačíte mu tak, kdo je pánem.

 

"Zakažte členům rodiny nebo například cizím lidem, kteří často nějakou tu mlsku od jídla hodí, aby psům přilepšovali. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské," dodává Martin Pučálka. Odnaučit domácího mazlíčka loudit může trvat i měsíc, ale pokud vydržíte a opravdu mu ani jednou nepřilepšíte, tak se žebrat odnaučí.

 

Další užitečné rady: Odborník na psy mluví o útocích na lidi


 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte podezření, že vaší rodině šéfuje pes?
DOJEMNÁ GALERIE: Důkaz, že psi jsou nejoddanější zvířata na světě

has TN.cz