Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2017
překvapivé výsledky

Jak se starat o děti po rozvodu? Vědci přišli s nečekaným řešením!

Rozvod
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Ačkoli se soudy po rozvodu manželů obvykle přiklánějí k tomu, aby svěřily dítě do péče výlučně jednomu z rodičů, švédští vědci přišli s tím, že lepší je péče střídavá. Děti podle nich mají méně problémů s chováním a po psychické stránce jsou na tom celkově mnohem lépe.

Studii zveřejnili švédští vědci z Univerzity Uppsala a zahrnuje 3656 dětí ve věku tři až pět let. Vychází z dlouholetého výzkumu, za který se už dříve postavila asi stovka expertů z Americké asociace psychologů (APA).

 

V roce 2004 jeden z vědců prohlásil, že "pro děti, jejichž rodiče žijí odděleně, je velmi přínosné, když se o ně rodiče starají rovnoměrně". Tento názor podpořilo 110 výzkumníků i lékařů.

 

 

Děti, které vyrůstaly ve střídavé péči obou rodičů, jsou podle studie lépe připravené do života a vyrovnanější i v psychické a emocionální oblasti. Švédští experti o přínosech věděli, tentokrát se ale soustředili víc na děti předškolního věku, u kterých doposud psychologové váhali. A výsledek?

 

Malé děti si podle Švédů lépe zvykají na změny prostředí než dospělí. Důležitější úlohu při jejich vývoji hraje jen vztah s rodiči, kteří jsou pro dítě nejdůležitějšími osobami. Nové poznatky tak potvrdily původní zprávu APA. "Děti mají méně problémů s chováním a méně psychologických symptomů, než děti žijící většinou, nebo výlučně s jedním rodičem," shrnula poznatky Barbora Kamrlová z československé společnosti Střídavá péče o děti.

lud TN.cz