Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 1. 2016
hubnutí s TN.cz

Jak shodit po Vánocích kilogramy navíc? RADY ODBORNÍKA

Zdroj: TN.cz

Vánoční svátky bývají velkým náporem na organismus. Přejídání, alkohol a lenošení – to vše se podepisuje na našem těle a mnozí s tím chtějí po Novém roce něco dělat. Zeptali jsme se nutriční terapeutky, jak se nedávno nabyté nadváhy nejlépe zbavit.

Dobrá zpráva na začátek. Pokud jsme se přejídali jen přes svátky a netrpíme nadváhou dlouhodobě, neměl by být velký problém se přebytečných kil zbavit. Většinou člověk přibere přes Vánoce méně, než tři kilogramy, což se dá relativně dobře shodit. V první řadě je třeba se vrátit ke standardnímu jídelníčku, tedy hlavně ubrat na množství, a to přibližně o třetinu porce.

 

Vhodné je na jídelníček zařadit spíše lehčí jídla, tedy vyvarovat se smaženým a tučným pokrmům. Tedy přesně tomu, čemu jsme holdovali o svátcích. K nim a následnému Silvestru ale patří i častější popíjení alkoholických nápojů. I ty mohou být strůjcem problémů. "Tvrdý alkohol obsahuje energii hlavně díky tomu obsahu alkoholu, u vína záleží, jestli je spíše suché anebo sladké," vyjmenovává úskalí vedoucí nutriční terapeutka z pražské Thomayerovy nemocnice Tamara Starnovská.

 

 

Problematickým alkoholem z hlediska kalorií je například vaječný koňak anebo míchané drinky. Není tedy divu, že si po takto náročných svátcích a oslavách příchodu Nového roku chce spousta lidí vyčistit organismus. Rozhodně je dobré tělu odlehčit. "Určitě doporučuji větší dávky zeleniny a ovoce. Ke každému jídlu by měla být třeba třetina porce v podobě zeleniny, ať už to bude zelenina dušená anebo čerstvý salát," radí Tamara Starnovská.

 

Hubnutí bývá také častým novoročním předsevzetím. Málokomu se ale daří tyto předsevzetí dlouhodobě dodržet. Podle Starnovské může být problémem, že si lidé dávají příliš vysoké cíle. "Zhubnout za měsíc deset kilo není reálné, optimální je si rozvrhnout předsevzetí do několika kroků a ty pak postupně realizovat," vysvětluje nutriční terapeutka. Dobré také je neopomenout pohyb a zařadit do svých aktivit nějaký sport nebo alespoň delší procházky na čerstvém vzduchu.

TN.cz/Jakub Deml