Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2016 20:10
anketa hodnocení

Jak si vedou čeští ministři? Vystavte jim pololetní vysvědčení

Zdroj: TV Nova

Od ledna 2014 se Sobotkově vládě podařilo prosadit mnoho změn, některé vyvolaly pozitivní ohlasy, jiné ostrou kritiku. Jak si podle vás vedou politici při řízení státu? Vystavte jim pololetní vysvědčení.

Stejně jako končí žákům základních škol první půlrok a chystají se na jarní prázdniny, i naše vláda se dostala do poloviny svého funkčního období a je proto vhodný čas zhodnotit její působení, úspěchy a neúspěchy.

 

Anketa

Jakou známku byste dali Bohuslavu Sobotkovi?

Hlasovalo 3257 lidí.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka je od 17. ledna 2014 předsedou vlády České republiky, od března 2011 je také předsedou ČSSD. Během jeho působení se vládě povedlo mnoho významných změn, ale také čelila ostré kritice. Mezi nejvýznamnější úspěchy vlády patří například snížení nezaměstnanosti, růst ekonomiky o více než 4%, zlepšení čerpání evropských fondů, zvýšení minimální mzdy, zrušení poplatků ve zdravotnictví.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Andreji Babišovi?

Hlasovalo 3374 lidí.

 

Ministr financí Andrej Babiš

Andrej Babiš se stal v lednu 2014 kandidátem hnutí ANO 2011 na post vicepremiéra a ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky a do obou funkcí byl také jmenován. Během svého působení stihl ministr financí prosadit velké množství zákonů, díky kterým se podařilo omezit daňové úniky nebo regulovat hazard. Ministerstvu financí se za loňský rok podařilo snížit schodek státního rozpočtu o 15 mld. korun. „Nejlepší výsledek hospodaření od roku 2008 zřetelně dokumentuje oživení české ekonomiky a dokládá, že se podařilo překonat dlouhodobou stagnaci české ekonomiky a uvolnit bariéry jejího růstu,“ uvádí se na oficiálních stránkách ministerstva. Jednou ze sporných věcí, které vyvolaly bouřlivé diskuze, je zákon o elektronické evidenci tržeb, kterou se v loňském roce nepodařilo prosadit a která je pro ministra klíčovým zákonem.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Lubomíru Zaorálkovi?

Hlasovalo 3074 lidí.

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek je člen ČSSD a v současné chvíli působí jako ministr zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky. Velkou vlnu zájmu a nevole vyvolal podpis prohlášení o vzájemné politické a ekonomické spolupráci s Čínou. V textu mimo jiné stálo: „Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě. V současné chvíli je žhavým tématem ministerstva syrská krize.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Martinu Stropnickému?

Hlasovalo 3079 lidí.

 

Ministr obrany Martin Stropnický

Martin Stropnický je od ledna 2014 ministrem obrany, kandidoval za hnutí ANO 2011, v dřívějších letech působil také na postu ministra kultury. Rok 2015 byl pro ministerstvo obrany velice zásadní, zejména důležitá byla změna v rozpočtu armády, který by měl v následujících letech růst, díky čemuž bude možné nabírat nové vojáky a pořídit modernější výstroj. Také se ministerstvu podařilo zjednodušit a zefektivnit zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Milanu Chovancovi?

Hlasovalo 3018 lidí.

 

Ministr vnitra Milan Chovanec

Milan Chovanec je 12. úřadující ministr vnitra, kandidoval za ČSSD. Z počátku panovaly ohledně jeho jmenování rozpory kvůli jeho studiu, ale po vysvětlení byl prezidentem do funkce jmenován. Mezi úspěchy, kterých ministerstvo v loňském roce dosáhlo, jsou jednoznačně modernizace radiokomunikace hasičů, záchranky a policie, ale také například změna zákona o zbraních.

 

Anketa

Jakou známku byste dali Janu Mládkovi?

Hlasovalo 2800 lidí.

 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Jan Mládek kandidoval za ČSSD na post ministra průmyslu a obchodu, dříve také působil jako ministr zemědělství a poslanec ve sněmovně. Za působení Jana Mládka byla poprvé od roku 2004 aktualizována Státní energetická koncepce, která plánuje vývoj energetiky v dalších letech. Počítá se především s rozvojem jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Za prosazování těžby uranu a dostavby jaderné elektrárny získal Jan Mládek anticenu Ropák roku.

 

Anketa

Jakou známku byste dali Robertu Pelikánovi?

Hlasovalo 2823 lidí.


Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Současným ministrem spravedlnosti je Robert Pelikán, který kandidoval za hnutí ANO 2011, dříve působil jako náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Prezidentem byl do funkce jmenován v březnu 2015. Prosazoval například důležitou novelu občanského zákoníku. Ministerstvo spravedlnosti je ústředním orgánem státní správy pro soudy a státní zastupitelství.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Michaele Marksové?

Hlasovalo 2829 lidí.

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Michaela Marksová je současná ministryně práce a sociálních věcí, od března 2015 je také místopředsedkyní ČSSD. Mezi její úkoly patří zejména nalézt optimální podobu důchodového systému. Na podzim roku 2014 se zasadila o zvýšení minimální mzdy o 700 kč.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Danu Ťokovi?

Hlasovalo 2755 lidí.

 

Ministr dopravy Dan Ťok

Dan Ťok je od prosince 2014 ministrem dopravy v Sobotkově vládě, na post ministra ho navrhlo hnutí ANO 2011. Během působení Dana Ťoka se ministerstvu podařilo více opravovat a stavět. Pokračovala rekonstrukce dálnice D1, počítá se s dostavbou dálnice D8, ale také se pokračuje s výstavbou dálnice D3 nebo D11. Ministerstvo také počítá s výraznou změnou bodového systému a trestů pro řidiče.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Marianu Jurečkovi?

Hlasovalo 2646 lidí.

 

Ministr zemědělství Marian Jurečka

Marian Jurečka je od ledna 2014 ministrem zemědělství, kandidoval za KDU-ČSL, dříve působil jako předseda klubu, ale po jmenování na tento post rezignoval. Rok 2015 byl pro zemědělce plný změn a novinek. Výrazně se na nich podepsalo počasí a sucho, které velkému množství zemědělců způsobilo výrazné ztráty. Na živočišné výrobě se zase podepsal propad cen mléka a vepřového. Ministerstvo nyní jedná o možnostech a výši náhrad.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Svatoplukovi Němečkovi?

Hlasovalo 2654 lidí.

 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Svatopluk Němeček je člen ČSSD a od ledna 2014 také ministrem zdravotnictví ČR. Dříve působil v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo prosadit velké množství změn, jednou z nejvýznamnějších bylo zrušení poplatků u lékařů, ale také například snížení zdanění léků.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Kateřině Valachové?

Hlasovalo 2651 lidí.

 

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Kateřina Valachová je od června 2015 ministryní školství, mládeže a tělovýchovy. Dříve působila jako náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. V září 2015 vstoupila do ČSSD. V poslední době ministerstvo například prosadilo změnu vysokoškolského zákona. V nedávné době čelilo kritice ohledně materiálu, který měl seznamovat děti základních a středních škol s uprchlickou krizí. Ministerstvo se proti tomu ale ohradilo, protože tento materiál nepodpořilo finančně, materiálně ani udělením záštity.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Karle Šlechtové?

Hlasovalo 2548 lidí.

 

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryní pro místní rozvoj je Karla Šlechtová od října 2014, na post ji navrhlo hnutí ANO 2011, Karla Šlechtová ale členkou hnutí není a ani nikdy nebyla. Ministerstvo se v současné chvíli snaží prosadit nový zákon o zadávání veřejných zakázek.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Richardu Brabcovi?

Hlasovalo 2447 lidí.

 

Ministr životního prostřed Richard Brabec

Richard Brabec se stal v lednu 2014 15. ministrem životního prostředí za hnutí ANO 2011, dříve působil v Poslanecké sněmovně ČR a také v zastupitelstvu Středočeského kraje. Ministerstvo se zasloužilo například o projekt Kotlíková revoluce, který je aktuálně v plném proudu.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Danielu Hermanovi?

Hlasovalo 2424 lidí.

 

Ministr kultury Daniel Herman

Daniel Herman je 14. Ministrem kultury ČR, na post kandidoval za KDU-ČSL, působí také jako poslanec ve sněmovně. Ministerstvu kultury se například podařilo prosadit zvýšení rozpočtu na podporu živého umění.

 

 

Anketa

Jakou známku byste dali Jiřímu Dienstbierovi?

Hlasovalo 2815 lidí.

 

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier mladší je od ledna 2014 ministrem, který má na starosti lidská práva a rovné příležitosti. Dříve působil například jako místopředseda ČSSD nebo jako stínový ministr spravedlnosti.
 

TN.cz