Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 4. 2017
cesty za dobrodružstvím

Jak strávit dovolenou: Tohle je největší hit letošních prázdnin!

Zdroj: TV Nova

Letní prázdniny začínají za necelé tři měsíce, mnoho Čechů se proto už teď rozhoduje, kam pojede (jestli vyrazí do zahraničí, nebo zůstanou raději v tuzemsku). Ať tak či tak, největším hitem prázdnin prý letos bude aktivní dovolená. A to klidne třeba i s karavanem.

Posledních 20 let je nejoblíbenější destinací českých dovolenkářů Chorvatsko. Na paty mu ale šlape sousední Slovensko, které by ho už letos mohlo dokonce přeskočit. V Chorvatsku se totiž bude zdražovat a to by mohlo některé české turisty odradit. Zaplatíte víc na mýtném na dálnicích (poplatky jsme shrnuli v přehledu zde) a připlatíte si i v restauracích (psali jsme zde).

 

Češi naopak ze strachu opouštějí kdysi oblíbené země Turecko a Tunisko. Celkem by mohly podle odhadů do zahraničí letos vycestovat více než tři miliony českých turistů.

 

 

V posledních letech se ale rozmáhá jiný trend - dovolená v Česku. Podle odhadů dovolenou doma letos stráví půl milionu Čechů. A největší dovolenkové hity? To jsou podle odborníků zážitky a aktivní dovolená. "Jedním z trendů je i velmi aktivní rodinná dovolená, putování po Francii, nebo Itálii," říká Jiří Papež z Asociace cestovnách kanceláří.

 

 

A dá se očekávat, že hitem letošních prázdnin bude podle odborníků vzít obytné auto nebo karavan a vyrazit. "Máme obytné vozy zarezervované, lidé vyráží po celé Evropě," potvrdil pronájemce obytných vozů David Srp.

 

Obytné auto si pronajmete od 2500 korun na den, karavan od tisícovky. Podobně dražší je dovolená na jachtě. Například v Chorvatsku vyjde pronájem od 30 tisíc korun na týden.

David Pik/ lud TN.cz