Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 8. 2017
Teplo, nebo sníh?

Počasí na podzim? Meteorologové vydali předpověď pro Evropu!

Ochlazení - podzim
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Léto ještě neskončilo, meteorologové už ale zveřejnili předpověď na podzim. Některé oblasti Evropy se dočkají vytouženého deště, zatímco v Česku bude podzim spíše suchý. Přečtěte si podrobnou předpověď.

Meteorologové ze společnosti AccuWeather, která se zabývá dlouhodobými výhledy počasí, vydali předpověď na podzim pro celou Evropu. Po horkém a suchém létě se konečně ochladí, především na Balkáně a v Itálii bude často pršet. Na východě rychle spadne teplota a přijdou sněhové přeháňky.


Počasí na podzim
Zdroj: AccuWeather.com

 

Oblast od Francie po Polsko

Zatímco většinu Evropy potrápila horka a sucho, na západě se často potýkali s bouřkami, přívalovým deštěm a lokálními záplavami. Na podzim se karta obrátí a oblast mezi Francií a Polskem včetně Česka postihnou období sucha.

 

"Suché a horké počasí nevydrží celé období podzimu. Ve východní Francii, Německu a západním Polsku v říjnu několik týdnů proprší," uvedl meteorolog společnosti AccuWeather Tyler Roys. Dodal, že déšť zkazí náladu i návštěvníkům známého festival Oktoberfest.

 

Na listopad pak meteorologové předpovídají běžné množství srážek. Vlny studeného vzduchu ze severního pólu přinesou výrazné ochlazení. Do konce listopadu dorazí do západní a střední Evropy také první sněhové přeháňky.


 

Velká Británie

Na začátku období si Britové a Irové užijí počasí, které bude připomínat spíše léto. Teploty vystoupají až na 24 stupňů, bude svítit sluníčko a nebude pršet tolik, jako je v září běžné.

 

"Od konce října a v listopadu očekáváme výrazný nárůst bouřek. Především obyvatelé Severního Irska a Skotska bude čelit silným bouřím, které budou mít velké následky," popsal Roys. Meteorologové dokonce varují před záplavami a silným větrem.

 

Oblast Itálie a Balkánu

Po extrémně horkém a suchém létě přijde vytoužený déšť. Do oblasti ale dorazí až na začátku října, lidé proto budou muset přežít ještě horké září. "V říjnu a listopadu se rozšíří dešťové srážky nad Itálii i Balkán a ochladí tak rozpálenou zem," tvrdí Roys.

 

 

Španělsko a Portugalsko

Zatímco na jihovýchodě Evropy pocítí úlevné deště, na Pyrenejském poloostrově i dál přetrvá sucho a horko. Meteorologové varují, že v září budou oblast děsit ničivé lesní požáry. Ochlazení a deště udeří ve Španělsku a Portugalsku až na konci podzimu.


Východní Evropa

I na východě zažijí teplý začátek podzimu. "V období zaznamenáme méně srážek, než je obvyklé, což bude znamenat i teplejší počasí během září a října," prohlásil meteorolog. Mrazíky budou spíše méně časté.

 

Velký zlom přijde v listopadu, kdy do oblasti dorazí studená fronta ze severu. Na Ukrajině a v Bělorusku pak budou hrozit sněhové bouře.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TV Nova odhalila podzimní program: Na jaké nové pořady se můžete těšit? A jak to bude s těmi stálými?

epa TN.cz