Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 2. 2016
černý bojkot

Rasismus v Hollywoodu? Všichni se báli, co řekne černý moderátor

Oscar 2016 - moderátor Chris Rock
Zdroj: Profimedia

Kromě napětí, jestli Leonardo DiCaprio získá sošku Oscara, upírali letos všichni pozornost také na moderátora celého galavečera. Černošský herec Chris Rock se totiž nevyhnul tématu rasismu. Řada černošských filmových hvězd se udílení filmových cen nezúčastnila na protest proti tomu, že akademie nominovala už podruhé za sebou pouze herce bílé barvy pleti.

Rasová diskriminace se stala jedním z hlavních témat letošních Oscarů hned po lednovém oznámení nominací. Mezi 20 nominovanými herci totiž figurují už druhý rok po sobě výhradně běloši. Nedaleko Dolby Theatre kvůli tomu před slavnostním udílením demonstrovaly desítky lidí v čele se známým černošským aktivistou a reverendem Alem Sharptonem.

 

Rock nevyslyšel výzvu některých svých kolegů, aby se provázení dnešním slavnostním večerem zřekl, ale slíbil, že problém rasové diskriminace na ceremonii připomene. "Je Hollywood rasistický? To si pište, že je. Ale to není ten rasismus, který znáte z dětství," řekl Chris Rock.

 

 

V úvodním několikaminutovém monologu však letošní pozdvižení především bagatelizoval. "Jestli chcete černé nominované, musíte mít černé kategorie," prohlásil Rock. Zdůraznil, že hercům černé pleti stačí, když budou mít stejné příležitosti.

 

Slavnostní večer bojkotovala řada osobností tmavé pleti, jako jsou režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkettová Smithová.

TN.cz/ČTK