Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2018 18:11
porušil tradici

Je inaugurace neplatná? Zeman při slibu neměl ruku na ústavě!

Inaugurace Miloše Zemana
Zdroj: ČTK
Miloš Zeman při inauguraci

Prezident Miloš Zeman při dnešním skládání prezidentského slibu nepoložil ruku na výtisk ústavy, jak ho vyzval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Upozornila na to Česká televize. Platnost slibu podle odborníků tím porušena nebyla.

Na začátku inaugurace Vondráček vyzval Zemana, aby přistoupil společně s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) ke stolečku, na kterém ležel výtisk ústavy, položil ruku na ústavu a přečetl slib prezidenta. Zeman ale ruku na ústavu nepoložil a lehce se jen o stoleček opíral. Zpaměti poté odříkal prezidentský slib.

 

Někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček ČTK řekl, že jde pouze o tradiční formu postoje. Důležité ale podle něj, že prezident pronese slib, vloží svou ruku do ruky předsedy Senátu a stane se tak na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu. "To jsou ty atributy, které vyžaduje ústava," řekl. Položení ruky na ústavu označil pouze za tradici a tradiční záležitost. "Rozhodně to nemá legislativní důsledky," zdůraznil.

 

Reportáž z inaugurace:

 

 

Předchozí prezidenti vždy ruku na ústavě během pronášení slibu měli položenou. Ústava však pouze stanovuje, že prezident se ujímá úřadu složením slibu do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou parlamentních komor, a obsahuje text slibu. Na prezidenta se hledí, jako by nebyl zvolen, jen v případě, že slib odmítne složit, nebo jej složí s výhradou.

 

 

Například ve Spojených státech museli k opakování slibu přistoupit hned několikrát. Naposledy to byl Barack Obama, který se při odříkávání projevu dopustil chyby. O několik hodin později slib zopakoval v Oválné pracovně.

mom tn.cz / ČTK
Reklama