Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 5. 2017
netradiční svátek

Je svátek sousedů! Pozdravte ty své, udělejte party, dejte jim dárky

Den sousedů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Všechno nejlepší! Dnes máme svátek úplně všichni! Je totiž mezinárodní den sousedů, svátek, který i v Česku pomalu zapouští kořeny a jehož smyslem je lépe poznat a potěšit lidi ve svém okolí. Mezi významnými dny je to spíše novinka, přesto se slaví už osmnáctým rokem.

Anketa

Máte rádi své sousedy?

Hlasovalo 411 lidí.
Svátek sousedů vznikl v roce 1999 v Paříži, odkud se rozšířil do světa. V Česku se poprvé slavil 30. května 2006. Má i svou webovou stránku svateksousedu.cz, kde se dozvíte detaily o historii svátku a dostanete i rady, jak oslavu pro své sousedy naplánovat a uskutečnit. Od využití společných prostor domu, po party v parku, na zahradě nebo třeba v místním kulturním domě. Svátek totiž leckde v Česku neslaví jen jednotlivci, ale někde se stal už tradiční oslavou celých obcí či měst.

 

Například starosta Říma oslavu obhájil jasnými stručnými slovy. "Každý potřebujeme druhého člověka. A v naší společnosti, která potřebuje blízkost, jsou sousedé ti, kdo nám jsou blízcí," znělo jednoduché vysvětlení římského starosty Waltera Weltroniho. Ocenil ho i Richard Leese z městské rady v britském Manchesteru: "Myslím, že tenhle svátek dává lidi dohromady, smiřuje je, něco takového jsme u nás ve městě ještě nepodnikli."

 

Zakladatelem tohoto svátku je někdejší francouzský poslanec Atanase Périfan, v současnosti místostarosta jednoho z pařížských obvodů. Jednoznačně potvrzuje pozitiva svátku. " To bych mohl ilustrovat zážitkem ze slovinského Mariboru. Vyprávěli mi tam historku, jak svobodný muž z prvního patra jednoho domu, potkal během Svátku sousedů dívku z pátého patra a chce si ji vzít. Jinde na sídlišti žila osamělá stará paní, sousedé si jí během svátku všimli a rozhodli se jí pomáhat. V Liverpoolu našel nezaměstnaný mladík práci díky svému sousedovi. V Římě si sousedé během svátku domluvili, že spolu budou jednou za měsíc sportovat," popsal klady společného svátku Atanase Périfan.

 

 

I on uznává, že ne vždycky má na sousedy náladu, ale přesto svátek považuje za velký přínos: "I mně, když přijdu domů po namáhavé práci, se chce zavřít dveře, lehnout si kanape, nalít si pivo a pustit televizi. Takhle se ale přece nedá žít pořád! Obyvatelé různých evropských měst nám píšou, jak se nejdřív báli, že bude někoho sousedské setkání obtěžovat, pak byl ale podle nich večer moc hezký. Svátek sousedů je teprve začátek. Záminka, jak se přiblížit druhým lidem, jak s nimi promluvit, sdílet své zážitky. Řekl bych snad jen to, že nemá cenu čekat na příležitost k další rozmluvě mezi sousedy až do příštího svátku."

 

 

A jak svátek oslavit? Klidně se toho může ujmout obec nebo kdokoli, kdo bude mít chuť. Prostorem může být chodba, trávník za domem nebo třeba celá ulice. Anebo můžete své sousedy jen podarovat drobností. Cílem svátku je sblížit lidi, kteří spolu sdílejí prostor a třeba se tolik neznají.

 

"Svátek sousedů není povinnost. Neorganizuje ho stát. Jde tu o vzájemné sdílení, přátelství, radost z toho, že můžeme být spolu. Co děláme, když zveme přátele na večeři? Cestou z práce nakoupíme a upečeme třeba dort, abychom jim udělali radost. Svátek sousedů je vlastně totéž, jen s tou výjjimkou, že své sousedy třeba ještě tolik neznáme. Je to způsob, jak najít přátele, mezi těmi, kdo bydlí hned vedle nebo naproti," vysvětlil Atanase Périfan, zakladatel svátku na jeho českých stranách svateksousedu.cz.

 

Máte-li tedy dnes chuť a čas, myslete i na své sousedy. Pokud je nemůžete pozvat třeba na dort, udělejte jim radost třeba drobným dárkem. Podělte se pak o vaše zážitky, zkušenosti a třeba i fotografie svých sousedů a oslav. Ozvěte se na telefon 606 090 909 nebo emailem na zpravy@nova.cz.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.5. | 06:56 Roman Skala
5
Pokud máte opálené sousedy nezapomeňte jim dát dárek a správně ho načasujte.
30.5. | 08:35 Milos Trasimi
-2
Cesi darky.Ne parky sousedkam.Tak si to nepoplette.
30.5. | 13:43 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Načasování obdarování bližního je terorizmus a vražda. Umlčte tu špínu udavačskou. Patří k etniku, které se vyhne konfliktu, aby vas mohl bodnout zezadu a než se zvednete, tak vás stačí udat, že jste jej napadl. A posraný systém ve strachu z unie si vytře svou hrdostí řiť.
30.5. | 09:25 Štefan Nemeth
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi, když neumíš česky, tak nepiš. Je totiž velký rozdíl mezi "parky" a "párky" a to i v Ostravě!
30.5. | 08:57 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavne se vyhybejte špíně a dodrzujte hygienu. Hovvno pred zasypanim hlinou posypte vapnem.
30.5. | 08:37 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Vyzva k teroristickemu utoku a vrazde Skala? Myslis si ze ti to bude soustavne prochazet? Jsi na hlubokemn omylu.
30.5. | 08:35 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Cesi darky.Ne parky sousedkam.Tak si to nepoplette.
30.5. | 07:57 karl-z-bahnhofu
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dámy, přiznejte se ! Že pořádný kus chlapa coby soused, navíc s dobrou stříkačkou, fakt není od věci !
30.5. | 06:56 Roman Skala
5
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud máte opálené sousedy nezapomeňte jim dát dárek a správně ho načasujte.