Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 2. 2016
rozhovor s ředitelem školy

Boj se šikanou: Řešit ji i neřešit může dopadnout špatně

Zdroj: TN.cz

Boj se šikanou na školách je horké téma. Dá se ale vyhrát? O způsobech řešení odhalených případů šikany jsme se bavili s člověkem, který má bohaté zkušenosti, s ředitelem Střední školy technické Drahoslavem Matonohou.

Střední škola technická v Praze 4 patří k největším školám v České republice. Nabízí velké množství učebních oborů, včetně nástavby s maturitou. A mezi budoucími zedníky, strojníky a automechaniky se občas šikana objeví. Stejně jako na jakémkoliv jiném oboru i jakékoliv jiné škole. Šikana ve školách zkrátka byla, je a bude. Jak s ní ale bojovat?

 

Důležitá je prevence a fungující výchovná komise na škole. Na střední škole technické dávají na prevenci velký důraz, nechybí adaptační kurzy ani školní psycholog. Co ale dělat když už se šikana opravdu objeví? Dle slov Drahoslava Matonohy má ředitel vždy dvě možnosti, tzv. tvrdou a měkkou. Při tvrdší variantě hříšníka ze školy vyhodí, při měkčí přimhouří oči a studenta nadále ponechá ve třídě. "Pokud ten případ ředitel posoudí tvrdě, tak riskuje, že rodič si najme advokáta a bude ředitele popotahovat po soudech, protože byl příliš tvrdý," vysvětluje jedno úskalí Matonoha.

 

 

Ale ani druhá varianta není bez rizika. "Pokud zvolí ředitel měkký nástroj, tedy jen podmínečné vyloučení, žák je dále ve škole, ale to ještě neznamená, že se začne chovat lépe. Pokud přitvrdí, tak to může skončit poškozením zdraví, i s trvalými následky, a bohužel i smrtí," vyjmenovává nejhorší varianty ředitel. Zkrátka ať se zachová ředitel jakkoliv, vždy musí počítat s následnými riziky.

 

Pro stoprocentně dobré řešení situace by musel podle Matonohy mít každý ředitel k dispozici detektivní tým, dobré informace o rodinném zázemí konkrétního žáka, podporu zřizovatele školy i státních institucí a v neposlední řadě i kvalitní právníky. "Ředitel tu stoprocentní jistotu podle mého názoru nemá nikdy a je jenom na něm, jestli chce se šikanou bojovat a riskovat, že se mu to vrátí, anebo jestli si nechce dělat příliš mnoho problémů a radši přimhouří oko," shrnuje problematiku Matonoha.

 

A problému si už všimlo i Sdružení učňovských zařízení, které žádá ministryni školství Kateřinu Valachovou o zákonné změny. Podle sdružení mají totiž ředitelé při řešení problémů s agresivními žáky velmi svázané ruce: "Musí zahájit správní řízení, dodržet všechny zákonné lhůty pro doručení písemností a pro možné odvolání. Agresívní student chodí ještě minimálně šest týdnů po škole a nadále terorizuje své okolí," stojí na stránkách sdružení. Míč je teď na straně ministerstva školství, nezbývá, než doufat, že dostanou školy v problematice vylučování studentů lepší legislativní podporu.

TN.cz/Jakub Deml

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.2. | 08:09 adam12345678901234
26
Ve státě, kde mají vrazi a nasílníci větší ochranu, než jejich obětí, je to asi ...
19.2. | 12:50 allanaldik
2
Asi je to stejny i s rodici, z tech si delaji domaci sluhy.
19.2. | 13:06 milina09
8
Náhlasit nevhodný komentář
Učitel má dostat do ruky ukazovátko,nepřístojňáka prásknout přez ruce či zadek,rodič si přestat ztěžovat na učitele byť jen za špatný pohled na jejích miláčka,prostě učitel by měl být autorita a žák posluchačem.Jsem ráda,že máme svobodu,ale lumpy je třeba trestat.
19.2. | 12:50 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Asi je to stejny i s rodici, z tech si delaji domaci sluhy.
19.2. | 12:50 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
si delaji co chteji, vzdyt ani autorita reditel/ka neumi razne zakrocit. Nechaji si to vsechno libit. Za vystudovani maji bonusy a skola penize a to je dulezitejsi nez zivoty nebo zdraví. Tohle jestli velí mladezi tak to se pak nedivim ze maji z techto lidi srandu. -
19.2. | 12:50 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
Ten kdo rekl, sikanu resit nebo neresit? ma IQ tykve? Vzdyt by pak mohli policiste rict, Vrazdu resit ci neresit? Soudce muze rict, trestat ci netrestat. Jak muze tohle vyslovit nekdo kdo sedi na pozici na kterou pry je potreba zas VŠ. Kdo ziskal VS? nekde v Bohnicich? Nedivim se ze parchanti-
19.2. | 08:09 adam12345678901234
26
Náhlasit nevhodný komentář
Ve státě, kde mají vrazi a nasílníci větší ochranu, než jejich obětí, je to asi neřešitelný problém. Vzledem k tomu, že naši zákonodárci jsou v mnoha případech čistí jako lílie, není předpoklad, že by na tom chtěli něco měnit. Sami totiž té větší ochrany zneužívají ve svůj prospěch. Viz imunita.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme