Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 14:46
známý případ

"Jeho tělo jsem vyhodil do smetí," přiznal se vrah po 38 letech

Vrah kluka z mléka byl potrestán
Zdroj: ČTK / profimedia
Etan Patz a jeho vrah Pedro Hernandez

Zmizení Etana Patze bylo jednou z největších záhad americké kriminalistiky. Šestiletý chlapec se beze stopy ztratil před 38 lety při cestě do školy. Zničená rodina dlouhé roky nevěděla, co se milovanému synovi stalo a už ani nevěřili, že se to někdy dozví. Případ je však nyní uzavřen a vrah ve vězení.

Etan Patz zmizel v květnu 1979, když se poprvé vydal na cestu do školy sám. Na zastávku autobusu už nikdy nedošel a jeho rodiče spustili pátrací akci, která neměla v historii Spojených států obdoby.

 

Fotografie jejich syna se objevila na krabicích od mléka po celých Spojených státech a prezident Ronald Reagan později vyhlásil datum Etanova zmizení 25. května za Den pohřešovaných dětí. V roce 2001 ho soud prohlásil za mrtvého, ačkoli se jeho tělo nikdy nenašlo.

 

Zlom v případu nastal až v roce 2012, kdy policie dostala tip na Pedra Hernandeze (56). Muž podle svědecké výpovědi o chlapcově vraždě v minulosti mluvil. Při výslechu se k brutální vraždě skutečně přiznal.

 

Řekl, že malého Etana nalákal na limonádu do obchodu s potravinami, ve kterém pracoval. Chlapečka poté ve sklepě uškrtil a jeho tělíčko nacpal do krabice a vyhodil do smetí v uličce. Když vraždil, bylo mu 18 let.

 

 

Přiznání ale později odvolal. Při prvním procesu v roce 2015 nebyl odsouzen, protože je podle obhajoby psychicky nemocný a má halucinace. Porota se nemohla na jeho vině shodnout. Až nová porota muže v únoru letošního roku shledala vinným.  

 

V dubnu rozhodli o jeho trestu, odsoudili ho na doživotí za únos a vraždu. "Rodině chlapce jsi způsobil nepopsatelná muka," řekl odsouzenému soudce Maxwell Wiley. Hernandez může o propuštění podle verdiktu požádat nejdříve po 25 letech.

 

Stanley Patz, otec chlapce, který celému líčení přihlížel, k vrahovi promluvil prostřednictvím médií. "Po těch letech konečně známe temné tajemství, které jsi skrýval. Syna jsi mi vyhodil do odpadků. Jsi monstrum svých vlastních nočních můr. Bůh, ke kterému se modlíš, ti nikdy neodpustí," řekl.

 

Stanley a Julie Patzovi stále žijí ve stejném bytě v newyorské čtvrti Soho. Dlouhá léta si nechtěli změnit telefonní číslo, protože stále doufali, že se jejich syn najde živý.

 

Podívejte se na reportáž o soudním líčení s vrahem chlapce

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Spartakiádnímu vrahovi jsem unikla o vlásek!
VÁŠ PŘÍBĚH: Bratr mi umřel před očima a jeho vrah sprostě utekl

has TN.cz