Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.9. 2017 15:16
PENÍZE OD STÁTU

Jste na dítě sami? Spočítejte si, kolik vám dá stát! KALKULAČKY

Matka s dítětem
Zdroj: Thinkstockphotos
Na jaké příspěvky mají samoživitelé nárok? (ilustrační foto)

Jste matka či otec samoživitel a nejste si jistí, na jakou finanční podporu máte nárok? Podívejte se na krátký přehled příspěvků, o které můžete žádat, a vypočítejte si jejich výši s naší finanční kalkulačkou.

Porodné

Porodné se vyplácí na první a druhé dítě a odvíjí se od finanční situace v domácnosti před narozením dítěte. O porodné můžete žádat, pokud váš příjem, popřípadě příjem domácnosti, nepřesáhl za poslední čtvrt rok před narozením dítěte více než 2,7 násobek životního minima.

 

Výše porodného je 13 tisíc korun na první dítě a 10 tisíc korun při narození druhého.

 

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Na PPM máte nárok, pokud jste v uplynulých dvou letech před narozením dítěte odpracoval/a 270 dní, přesněji pokud jste měl/a nemocenské pojištění, které platilo včetně dne nástupu na mateřskou.

 

 

Osoby samostatně výdělečně činné musí mít zaplacené nemocenské pojištění za 270 dní v rámci posledních dvou let před nástupem na mateřskou, z toho 180 dní roku před nástupem na mateřskou.

 

 

Výše PPM činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Průměrný denní výdělek se nejprve upraví dle redukčních hranic:

- při výdělku do 942 korun denně se počítá 100 procent

- při výdělku od 942 do 1412 korun - 60 procent

- při výdělku nad 1412 korun - 30 procent

 

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je vyplácen ode dne skončení nároku na PPM nebo ode dne porodu v případě, že na PPM nárok nebyl. Rodička dostane na jedno dítě příspěvek ve výši 220 tisíc korun, který si rozvrhne dle potřeby. Nejdéle však na dobu čtyř let.

 

 

Maximální výše rodičovského příspěvku může činit měsíčně 11 500 Kč. Pokud jste nečerpala PPM, vyplácí se příspěvek v nejdelší a nejnižší variantě. V prvních devíti měsících činí 7600 korun měsíčně, poté do čtyř let věku dítěte 3800 korun měsíčně.

 

Ošetřovné na dítě

Samoživitelka má nárok na ošetřovné na dítě ve věku do deseti let. Jedná se o případy, kdy je dítě nemocné a nemůže být doma samo.

 

Ošetřovné je vypláceno po dobu devíti kalendářních dnů a jeho výše činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

 

Přídavky na dítě

Přídavek dostane rodič na nezaopatřené dítě. Výše přídavku se stanoví zákonem za kalendářní měsíc pro rodiče, jehož příjem nepřesáhl 2,4 násobek životního minima.

 

Výše přídavku je pak stanovena pevně - dle věkové skupiny dítěte. Na dítě do 6 let stát přispívá 500 korun, od 6 do 15 let 610 korun a od 15 do 26 let 700 korun.

 

 

Pozor! Pokud se rozejdete s partnerem, který je zapsán v rodném listě dítěte a chcete žádat o dávky, musíte požádat příslušný úřad práce o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob. Musíte prokázat, že s vámi otec nejméně tři měsíce nežije, jinak bude automaticky úřady brán jako součást domácnosti. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?

kik TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.9. | 15:39 Petr Kelenda
6
V Anglii stačí samoživiteli odpracovat 16 hod týdně a utáhne dům,auto a děti.V ...
20.9. | 17:23 pichav
-4
☝ PROBOHA PROC BY STAT !!!! VAM MEL NA HARANTA NECO DAT !!!! NEBO JESTE PRIDAT ...
21.9. | 09:59 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
20.9. | 16:49 Petr Kelenda: V Británii je učitel velice dobře placená práce, s platem okolo 4 tisíc liber. A jistě to nebylo myšleno tak, mu stačí dělat 16 hodin týdně, ale že za týden těch 16 hodin odučí a v tom je celkem dost velkej rozdíl
20.9. | 23:45 doubbrava
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší je, když Nova řekne ve zprávách aby se samoživitelé podívali na TN cz, kde najdou rady na podporu. Nemají na chleba a mají si platit internet. To hlava nebere.
20.9. | 22:54 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
stát dělá z našich holek prostitutky
20.9. | 22:53 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
tady ten číngischán kouká akorát jak udělat z lidí bezdomovce a za odpady zahltí exekucema nic jinýho se tady neděje samoživitelky které nemají vůbec nikoho chdí šukkatt za prachy to jsou fakta z Mostu!!!ne černý ale bílé holky
20.9. | 22:50 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
např v německu stat platí celé nájemné včetně vypočitané energie kamaradka tam pracovala k tomu dostává 1150 eur mateřskou je samoživitelka a protože je otec neznámí dostáva + 200 euro přídavek + jidlo na měsíc za 350 eur
20.9. | 19:31 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Uz jsem to psal v jinem clanku. Stat vam neda NIC jstel li bili obcan. Kdyby jste byl rom nebo uprchlik tak do vas sypou horem dolem ikdyz to prochlastate. navsteva uradu zabere i nekolik dni nez se neco pohne a stejne dostanete akorat almuznu, takze za ty prachy to fakt nestoji to cekani a chozeni
20.9. | 17:59 jhena
2
Náhlasit nevhodný komentář
tak jsem si to všechno na kalkulačkách spočítal a vyšel mi výsměch do očí
20.9. | 17:23 pichav
-4
Náhlasit nevhodný komentář
☝ PROBOHA PROC BY STAT !!!! VAM MEL NA HARANTA NECO DAT !!!! NEBO JESTE PRIDAT ????? COPAK VAM HO UDELAL STAT ZENSKA ???!!! TO JSTE ZENSKY TAK TUPY A PLETETE SI STAT A STAT ???!!! STAT NEMA PENIS A NEMUZE STAT !!!! PROTO OD STATU NEMUZETE CHTIT PENIZ !!!! TO SE NEMUZE STAT !!!! ☝
20.9. | 17:11 Jaroslav Volský
1
Náhlasit nevhodný komentář
ono to je celkem vtipné to vše-některý mají výplaty nafouknuté a některý maj mizivé-neexistuje tu spravedlnost ve výplatě-vůbec ne-jednak ten kdo dělá rukama je bitý jak řemen a ten kdo si sedí v kanclíku na zadečku tak má ještě jiné výdělky z nudy jak se říká-to si pracuijící člověk nemůže dovolit.
20.9. | 16:56 elana2
1
Náhlasit nevhodný komentář
Někdo chce mít auto, ale musí si na jeho provoz vydělávat , někdo chce mít dům, ale musí si na jeho provoz vydělávat ,někdo nemá nic jen dítě jako výrobní prostředek a nic jinného ale to dítě mu vydělá jak na auto tak na dům !!! To asi není moc spravedlivé od těchto sociálních parazitů!!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme