Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.11. 2017 08:33
měsíc do vánoc

Jste z Vánoc na prášky? V ohrožení jsou tři skupiny lidí!

Vánoční deprese
Zdroj: Thinkstockphotos

Podle psychologů jsou vánoční svátky nejvíce stresovým obdobím v roce. Někteří se bojí o své výdaje, jiní že nemají nic hotovo, další že nic nestíhají. Pak jsou tací, kteří žijí ve strachu, že svátky nemají s kým trávit. Psycholog Tomáš Morávek poradil, jak se vyhnout předvánočnímu stresu a užít si Vánoce skutečně jako svátky klidu a pohody.

Zbývá přesně měsíc do Vánoc a někteří lidé se začínají stresovat tím, že nic nestíhají. "Ve stresu jsou před Vánoci prakticky všichni v produktivním věku. V práci se vše musí stihnout ještě před svátky, do toho sháníte dárky, pečete cukroví, uklízíte a zdobíte dům, to vše na člověka působí," vysvětlil Morávek.

 

Podle něj lze vymezit tři typické skupiny lidí, které před svátky propadají depresím. A nabízí pro ně recept na klidné svátky:

 

1. PERFEKCIONISTÉ, kteří si myslí, že musí mít vše dokonale naklizeno a připraveno. 

"Měli bychom si položit základní otázku, jestli je opravdu tak nutné, mít dokonale naklizeno. Detailům většinou nikdo nevěnuje pozornost, ale někteří lidé nemají klid, dokud vše není dokonalé," popsal Morávek a doporučil ujasnit si, co je ve skutečnosti smyslem Vánoc.

 

"Lidé si musí ujasnit, že to nejdůležitější je například úsměv dítěte nebo blízkých a těm je často jedno, jestli jsme nezapomněli utřít prach."

 

2. OPUŠTĚNÍ a truchlící lidé, kteří přišli o milovanou osobu, ať už kvůli rozchodu nebo úmrtí.

"Takoví lidé často svátky vyloženě nenávidí. Všude vidí reklamy na lásku a oni jsou přitom sami nešťastní," popsal tuto skupinu.

 

"Opět, musíme si uvědomit, že si svátky můžeme zařídit po svém. Pokud je nám to příjemné, můžeme je úplně odklonit z našeho vnímání. Někteří lidé například odjíždějí pryč, na chatu nebo na dovolenou. Pokud si to nemůžete dovolit, sejděte se například s přáteli, zkrátka dělejte si co jen chcete," doplnil.

 

 

3. LIDÉ S FINANČNÍMI POTÍŽEMI.

Často se cítí pod tlakem, protože si nemohou dovolit drahé dárky. Někteří si na ně dokonce půjčují.

 

"Takové jednání je velmi sebedestruktivní a iracionální. Pokud si nemůžeme dovolit "drahé Vánoce", nesmíme se tím nechat ovlivnit. Míra spokojenosti není úměrná tomu, kolik peněz utratíme. Zní to jako klišé, ale je pravda, že Vánoce nejsou o penězích. Lídé, kteří si předají pod stromečkem dárek za 500 korun, jsou často ve finále spokojenější než ti, kteří utratili desetitisíce," uzavřel svá doporučení doktor Morávek.

kik TN.cz