Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 10. 2017
Na co si dát pozor

K jakým nemocem jsme náchylní? Rozhoduje krevní skupina! Přehled

Krev - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Krevní skupiny nejsou důležité jen v případě, že má pacient dostat transfúzi krve. Podle nových výzkumů totiž krevní skupiny ukazují, ke kterým nemocem je člověk více náchylný a před kterými je naopak chráněný.

Podle britského listu Daily Mirror jsou na vině antigeny na membránách červených krvinek, které krevní skupiny určují. Ty jsou zároveň rozhodující pro to, vůči jakým nemocem je jedinec více náchylný nebo naopak více imunní.

 

Kupříkladu lidé, kteří mají skupinu AB, mají vyšší riziko, že se u nich vyvinou potíže s pamětí. Daily Mirror odkazuje na článek v časopise Neorology. Autoři výzkumu v něm popsali, že hlavně starší lidé s touto krevní skupinou se hůře učili nebo dosahovali horších výsledků, když si měli zapamatovat seznam několika věcí. U této skupiny také hrozí vyšší riziko mrtvice.

 

A lidé s krevní skupinou AB mají ještě jedno závažné riziko. Podle studie Gustafa Edgrena z stockholmské fakultní nemocnice Karolinska lidé se skupinami AB a A mají zvýšenou reakci na bakterii H.pylori, která se nachází v trávicí soustavě.

 

Proto lidé se skupinou AB mají o 26 % vyšší riziko, že se u nich objeví rakovina žaludku, než mají lidé se skupinami B a 0. Lidé s krevní skupinou A pak mají oproti těm s krevními skupinami B a 0 riziko vyšší o 20 %.

 

Lidé s krevní skupinou 0 mají vyšší riziko, že se u nich objeví žaludeční vředy. Ovšem zároveň mají až o 23 % nižší riziko srdečních onemocnění. To mají naopak podle výzkumu lékařské fakulty Harvardovy univerzity vyšší lidé s krevními skupinami AB a B. Majitelé krevní skupiny 0 mají také o 37 % nižší riziko, že se u nich objeví rakovina slinivky a jsou více imunní vůči malárii.

 

 

Na druhou stranu jsou krevní skupiny 0 více náchylné k nákaze noroviry, které způsobují zvracení a průjmy. Také jim častěji hrozí, že se u nich objeví různé alergie.

 

Dánští vědci z jedné z kodaňských univerzit zase zjistili, že muži s krevní skupinou 0, kteří se pohybují ve znečištěném prostředí, mají větší náchylnost k obezitě. Znečištění u nich vyvolává zánětlivé reakce.

vbo TN.cz
Reklama