Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 21:28
sny o svobodě rozhovor

Kajínkova přítelkyně: Až vyjde z brány, chce být sám a jít pěšky

Zdroj: TV Nova

Jak tráví své poslední dny ve vězení Jiří Kajínek? Co ho ještě čeká? Jak si představuje své doslova první kroky při průchodu vězeňskou bránou? Kam zamíří potom? Televize Nova o tom získala exkluzivně svědectví od jeho přítelkyně, kterou má na svobodě.

Hned v úvodu rozhovoru o Jiřím Kajínkovi jeho přítelkyně mírní optimismus a vysvětluje, že zatím se navenek pro doživotního vězně nic nezměnilo. "Zatím je pořád ve vězení, pořád milost nedostal. Ale počítá s tím, počítá s tím, že se stane zázrak. Bere to jako zázrak a teď už mu začíná věřit. Už si dovoluje těšit se na svobodu. Režim má stále stejný, protože není na předvýstupním oddělení. Pořád je to doživotní vězeň," řekla žena, jejíž identitu redakce zná, ale na její žádost ji utajuje.

 

Prozradila také, jak si dlouhé roky Kajínek své doslova první kroky před branou věznice představoval. Nikdy totiž nepřestal doufat, že ho jednou propustí. Jeho trochu romantická představa nepochybně vezme ihned za své, protože nemůže počítat s tím, že by na něj nikdo nečekal. Budou to nepochybně jeho příznivci i zástupci zřejmě všech médií v zemi...

 

 

"Vždycky si v těch svých představách představoval, že odchází z Mírova, kráčí do Mohelnice, jde tam pěšky, svobodně dýchá a nemusí chodit dokolečka. Říkal, že je to úžasný pocit. O tomhle tedy snil celé ty roky. Měl takovou představu, že půjde do té Mohelnice, tam sedne na autobus a pojede už nějak žít tu svobodu. Tak to měl. Teď se dá říct, že ho ta milost zaskočí v Rýnovicích," uvedla žena.

 

"Říkal, že ani nestojí o nějaký lidi, o nějaký uvítání. Chce normálně dýchat na svobodě a být aspoň trošku sám. I za tou bránou, až se za ním zavře, chce být sám. Takže, že by někoho obesílal, ať tam za ním přijede - o ničem nevím," dodala ke Kajínkovým představám o svých prvních minutách na svobodě.

 

 

Kajínek si teď podle ní prochází složitým obdobím, kdy musí uzavřít 23 let života za mřížemi. Pojí se to i s tak přízemními detaily, jako jsou osobní věci, které ve věznici v Rýnovicích má, nebude je už potřebovat a rád by s jimi podělil další vězně.

 

"Myslím si, že si musí všechno nějak v té hlavě srovnat. Myslím si, že je docela dobře, že mu neřekli: ´Tady máte milost, můžete jít.´ Je dobře, že se na to stihne nachystat. Rozdýchá to, připraví se na to, dovolí si tomu uvěřit, naloží nějak s těmi věcmi, které tam má. V tom prostředí není tak jednoduché říct - ty si vem to a ty si vem tohle. Na všechno musí být nějaký papír, protože někomu něco dává. Musí si v tomhle udělat pořádek a po těch mnoha letech to uzavřít," řekla TV Nova přítelkyně Jiřího Kajínka. Dodala, že Kajínek má i blíže nespecifikované zdravotní problémy, jejichž řešení se v nejbližší době stane Kajínkovou prioritou.

 

Televize Nova získala exkluzivní zpověď Jiřího Kajínka poté, co se dozvěděl o tom, že se mu prezident Miloš Zeman chystá udělit milost:


tn.cz / gar
Reklama