Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2018
Světové ekonomické fórum

Kalamita komplikuje summit v Davosu! Přesunuly se i protesty

Zdroj: TV Nova

Tisíce lidí protestovaly proti konání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Policisté ale jejich protest vykázali mimo luxusní horské středisko do vzdáleného Curychu. S organizací a zabezpečením setkání vrcholných politiků a byznysmenů mají totiž už tak dost problémů kvůli sněhové kalamitě.

Tisíce Švýcarů vyšly do ulic, aby poslaly do Davosu jasný vzkaz. Nevěří světovým lídrům, kteří říkají, že na setkání hledají způsob, jak zlepšit podmínky pro život všech lidí na světě. Demonstranti jsou přesvědčení, že si domlouvají hlavně výhody sami pro sebe.

 

"Světové obchodní fórum je podle nás nedemokratickou a neprůhlednou událostí. Takhle se to dělat nemůže," prohlásila organizátorka protestu Tamara Funiciello. Policie zakázala protesty přímo v Davosu, a tak se kritici sešli ve 150 kilometrů vzdáleném Curychu i v dalších švýcarských městech.

 

Samotný Davos, kde je hlášeno asi 10 tisíc obyvatel, je pečlivě střežený. Hlídá ho 5000 vojáků a policistů. Úzkostlivě střežených lidí, jako je třeba španělský král Filip VI., se totiž v malém městečku sešly stovky.

 

 

Zatím nejsledovanější řeč pronesl kanadský premiér, který vyzval muže, aby začali brát vážně požadavek žen na opravdu rovné zastoupení ve společnosti. "Ženské pochody, MeToo a další hnutí nám ukazují, že musíme vést seriózní debatu o právech žen a rovnosti. Třeba sexuální obtěžování je systémový problém a je načase, abychom s ním jako lídři něco udělali," prohlásil Justin Trudeau.

 

Největší manévry ale Davos teprve čekají. Zamíří tam totiž i americký prezident Donald Trump. Organizátoři doufají, že jeho cestu nenaruší počasí. Městečko už totiž zasypaly více než dva metry sněhu a přístupové cesty se daří udržovat průchodné jen s vypětím všech sil.

Matěj Sviták/epa TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama