Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 2. 2017
spor o dluhopisy

Kalousek tepe Babiše, ten kontruje: "52 milionů pro mě nehraje roli!"

Miroslav Kalousek, Andrej Babiš
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se skoro nikdy neshodnou - ilustrační foto

Ministr financí Andrej Babiš navrhne, aby byly zdaňovány výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly. Změna by podle Babiše měla platit od příštího roku. Babišův předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek hned ostře reagoval.

Zdanění výnosů z korunových dluhopisů chce Babiš ve Sněmovně připojit k novele zákona poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy zejména pro dárce krve. "Zákon jsem nevyužil," zopakoval Babiš v OVM na ČT k nákupu desetiletých dluhopisů s šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. Babiš je má v objemu zhruba za 1,5 miliardy korun.

 

"Moje firma vydala dluhopisy, aby zajistila financování, a strůjcem toho byl pan (předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav) Kalousek," prohlásil Babiš. Uvedl taky, že transakci na základě anonymního oznámení z Německa prověřuje policie. Z výnosů z takových obligací se nehradí 15procentní daň. Navíc společnosti, které dluhopisy vydávají, si náklady na úroky standardně odečítají od základu daně.

 

 

Možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let minulého století, Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Potom je začaly emitovat i firmy. Kalousek na twitteru uvedl, že státní dluhopisy pro domácnosti má 73.000 investorů. "Dluhopisy Agrofertu za šest procent má jen jediný člověk - Andrej Babiš," napsal Kalousek.

 

Babiš podotkl, že existovaly i firmy, které vydávaly obligace s úrokem 18 procent. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013.

 

Babiš uvedl, že jeho daňové výhody z dluhopisů budou do konce letošního roku činit 52 milionů korun. Řekl, že je pošle na dobročinné účely. "Pro mě 52 milionů korun nehraje roli," prohlásil. Ministr financí čelí kromě daňové optimalizace i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Dnes uvedl, že do konce března zveřejní audit i potvrzení banky, že se jednalo o jeho peníze.

čtk / hru TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.2. | 17:33 pe do
23
Celý spor má jednoduché shrnutí, podvádí se tu 27 let ale do nástupu Babiše to ...
12.2. | 17:40 bimbi20
-21
Babiš je zloděj zlodějů a pan Kalousek chce pro průměrné Čechy jen to nejlepší. ...
21.3. | 19:39 akire55
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když Kalousek se Slávkem schvalovali korunové dluhopisy,měli zároveň upozornit občany,že jsou určeny jen určitým lidem(kamarádům) a ostaní nechť se neopovažují na ně sáhnout,jinak budou označeni za podvodníky a zloděje
26.2. | 12:10 hladik josef
0
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20.A co ty ty nekradeš.Jsi zrovna taková zlodějka jako Němcová z ODS co kradla rohlíky ty jsi už povýšila na něco jiného že.
13.2. | 19:48 rimskikorsakov
3
Náhlasit nevhodný komentář
13.2. | 19:05 inverter - Tobě asi nemá smysl cokoliv vysvětlovat, protože svoji "pravdu" máš neochvějně ukotvenou ve tvém vesmíru, ale já razím názor, že jakkoliv se zdá boj s tupostí beznadějný, je potřeba to nadále zkoušet a vytrvat, vis tvůj případ.......
13.2. | 19:05 inverter
-3
Náhlasit nevhodný komentář
cezar8 - jisté je, že nás všechny Babiš ojebal dvakrát. Nikoli nezákonně. Tebe ovšem ojebal totálně Pán Bůh, když rozdával rozum. Pro něj ovšem světské zákony neplatí. Nesmutni, nebyl jsi v tom sám. Spejbl má také dřevěnou hlavu.
13.2. | 16:12 cezar8
5
Náhlasit nevhodný komentář
.....ale Kalousek umožnil dát několika málo lidem sice svoje peníze, které utratil, ale platil jim úroky z našich daní. No a teď prosím kdo je větší lump a morální špína? Jediné co je na věci divné, že se nikdo neptá Kalouska proč to udělal a nechal v podstatě okrádat občany....
13.2. | 16:12 cezar8
4
Náhlasit nevhodný komentář
lidagal - Skoro každý podnikatel půjčuje své firmě svoje, podotýkám svoje, prostředky. Smlouva je o půjčce buď bezúročné anebo s úroky. Babiš to udělal přes dluhopisy a podle zákona, který tehdy platil a který prosadil Kalousek. Dal svoje peníze a bral ze své firmy.....
13.2. | 15:51 Olaf Cukrštajn
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Babiš: "52 milionů pro mě nehraje žádnou roli" ???!!! Vivat! Pořád miláček národa?
13.2. | 15:47 Olaf Cukrštajn
-3
Náhlasit nevhodný komentář
EET - statistický úřad - nárůst tržeb o 8,5 % kopíruje nárůst kupní síly obyvatelstva v ČR EET - Babiš - statistický úřad lže! Nárůst 100%! 18 miliard na platy, důchody, hřiště, školy!!!!! Lže, ale asi chytře, když má tolik nohsledů :-(
13.2. | 15:43 Olaf Cukrštajn
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Babiš se upevňuje v pozicích. Jako premiér si pohlídá zákony aby mu nahrály do karet. To mu umožní znásobit jeho impérium a v klidu odejde z politiky. Ekonomika ČR na něm totiž bude závislá a nikdo nepůjde proti němu. Jeho dnešní přitakávači to ale nikdy nepochopí. Ti to celé nechápou už teď.
13.2. | 11:31 lidagal
-5
Náhlasit nevhodný komentář
cezar8-Babiš právo zneužil ve vidině neplatit daně. To nebyla optimalizace ale podvodné zneužití zákona. Sám sobě 1,5 mld.dluhopisů a 6-ti% úrok když banka půjčovala 2-3%. Toto si dá též do nákladů firmy ,takže ojebal stát 2 krat.Pro takové hlupáky je Hrabiš opravdu správná volba.