Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.6. 2018 21:06
Pražský orloj

Kam zmizel orloj? Odborník ho pečlivě čistí v bazénu na zahradě

Zdroj: TV Nova

Kyselina citronová a Pražský orloj? Na čištění gotického stroje je to neocenitelný pomocník. Rekonstrukce jedné z našich nejdůležitějších památek je v plném proudu a do konce měsíce bude nejspíš hodinový mechanismus zase kompletní.

Památka, která láká turisty z celého světa, je přikrytá lešením už přes půl roku. Začalo se nejprve u apoštolů, a než se restaurátoři dostali k samotnému stroji, postupně rozebírali celý astroláb.

 

"Poprvé od 2. světové války jsme ten orloj vyňali z toho prostoru celý, včetně rámu," řekl TV Nova orlojník Petr Skála.

 

Pražský orloj je považován za vůbec nejstarší fungující hodinový stroj na světě. Ukazuje čtyři různé časy a sestrojen byl v roce 1410. Během staletí byl mnohokrát upravován. Teď by měl dostat zpět původní gotickou podobu. Kovářská práce se proto nebude překrývat barvou.

 

"Je škoda to zakrývat. To je skutečně takový obrovský šperk, když se na to podíváte. Tenkrát dokonce železo bylo velmi drahé," upozorňuje Skála.

 

 

Rez z tohoto starého šperku prý nejlépe rozpouští obyčejná kyselina citrónová. Podle Skály byly na orloji nánosy koroze.
Zprávu o prošlých časech vydal nejen stroj, ale i jeden z apoštolů. "Při rekonstrukci apoštolů jsme zjistili, že jedna ze soch, svatý Tomáš, má poměrně jinou váhu. Nakonec jsme i v rámci rentgenových snímků zjistili, že ukrývá dutinu a ocelovou schránku," prozradil mluvčí Magistrátu Vít Hoffman.

 

Zprávu z roku 1948 v soše ukryl autor plastik Vojtěch Sucharda. Autor si v ní stěžoval na tamní poměry a představoval plány na modernizaci orloje. Ty se ale nikdy neuskutečnily. Pražský orloj by měl být znovu v provozu nejpozději v říjnu tohoto roku, tedy ke stému výročí republiky.
 

vbo, Aleš Vašíček TN.cz
Reklama