Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2018 20:47
Zpřísnění pravidel

Kamarádi jim zemřeli při střelbě, studenti teď požadují zákaz zbraní!

Zdroj: TV Nova

Ve Spojených státech sílí snahy o zpřísnění pravidel pro držení zbraní. Připojil se k nim i prezident Donald Trump. Generálního prokurátora požádal, aby učinil příslušné kroky. Reaguje tak mimo jiné i na iniciativu studentů školy, ve které útočník minulý týden zastřelil 17 lidí. Mladí lidé doufají, že se jim podaří rozpoutat diskusi i s dalšími politiky.

Střelba, která minulý týden otřásla školou na Floridě, přiměla studenty jednat. A nezůstalo jen u protestních pochodů. "Učiňme změnu. Činy jsou silnější než slova. Když nezasáhneme teď, budou další a další, a to nemůžeme dopustit," hlásal Jordan Faber, student školy Marjory Stoneman Douglas.

 

Žáci školy, kde 19letý Nikolas Cruz zastřelil 17 lidí, se vydali bojovat za změnu zákonů o držení zbraní přímo k zákonodárcům do floridského hlavního města Talahasee. Tam na ně po více než šest set kilometrů dlouhé cestě čekalo na pět set studentů a rodičů.

 

"Chceme zahájit diskusi. Nejdůležitější je přesvědčit naše zákonodárce a guvernéra, aby s námi alespoň promluvili o možné změně. Potom se snad budeme moci bavit o prověrkách a dostupnosti zbraní pro lidi s psychickou poruchou," uvedl další student Alfonso Calderon.

 

Studenti by rádi dosáhli zákazu držení poloautomatických zbraní, hlavně AR-15 - zbraně, kterou zabíjel i Cruz. Podle amerických médií se ale jejich očekávání nenaplní úplně.

 

 

"Mnoho republikánů nechce zajít až k zákazům některých typů zbraní, ale mluví například o změně věkové hranice pro získání zbraně a také o zpřísnění pravidel pro opatření zbraně lidmi, kteří selžou při prověrkách," domnívá se reportér agentury AP Gary Fineout.

 

Tragédie na Floridě přiměla k činům i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prosazuje zákaz zařízení bump stock, díky kterému se puška změní v samopal, který vystřelí stovky nábojů za minutu. Obrátil se na generálního prokurátora, aby navrhl příslušná opatření.

 

Trump by měl během několika hodin o zbraních jednat se skupinou učitelů a žáků. Krátce před schůzkou byla kvůli podezřelé dodávce evakuována vládní budova poblíž Bílého domu. V okolí panovala přísná opatření a přilehlé ulice byly uzavřené. Speciální složky oblast později prohlásily za bezpečnou.

Ema Klementová/epa TN.cz
Reklama