Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 13:50
teror ve francii

Kandidáti na prezidenta ukončili kvůli útoku v Paříži kampaň

Zdroj: TV Nova

Kvůli teroristickému útoku, který se stal ve čtvrtek v Paříži, zrušili kandidáti na francouzského prezidenta své mítinky v závěru kampaně, naplánované na dnešek. Média píší, že místo útoku bylo zvoleno symbolicky - u Vítězného oblouku.

Kvůli teroristickému útoku, který se stal ve čtvrtek v Paříži, zrušili kandidáti na francouzského prezidenta své mítinky v závěru kampaně, naplánované na dnešek.

 

Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost. V 08:00 zasedne bezpečnostní rada státu, kterou svolal prezident François Hollande.

 

 

Média v souvislosti s útokem hovoří o vysoce symbolickém místu: incident se odehrál na slavné třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku, tedy v samém srdci metropole, které hojně navštěvují turisté. Nedaleko také stojí Elysejský palác, ministerstvo vnitra a v oblasti sídlí také velvyslanectví USA a Izraele. Pachatel při útoku zabil policistu a další dva policisty a zahraniční turistku zranil.

 

On-line reportáž

Teroristický útok v Paříži

15:20

Obětí střelce je příslušník 32. oddělení pořádkové policie v Paříži Xavier Jugelé. Ten už přitom za sebou jeden teroristický zážitek měl. Byl u listopadového útoku teroristů v pařížském klubu Bataclan, při kterém zemřelo na 90 lidí.

15:00

Vyšetřovatelé v autě útočníka Karima Cheurfiho našli další zbraně - jednu pušku a několik nožů. Na policisty muž střílel z útočné pušky AK-47, informuje agentura AFP.

12:30

Policie podnikla domovní prohlídku na východě Paříže. Podle agentury AP šlo o místo, kde bydlela rodina Karima Cheurefiho.

 

Spekuluje se také o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

 

K útoku se vyjádřili všichni kandidáti, včetně čtyř s nejvyššími preferencemi. "Není možné zanechat našim dětem bezbrannou zemi," prohlásila ve čtvrtek večer nacionalistka Marine Le Penová, podle které neučinila současná vláda dost pro to, aby chránila své občany. V prezidentské volbě tak mají voliči podle ní projevit požadavek, aby se pro to udělalo více.

 

 

Centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron, který má s Le Penovou podle průzkumů největší šanci postoupit do druhého kola, spoluobčany varoval, že ohrožení terorismem je už stálou součástí, s níž je potřeba naučit se žít. Kandidát konzervativní pravice François Fillon vyzdvihl potřebu bojovat proti mezinárodnímu terorismu a islamismu a spolupracovat při tom i například s Ruskem nebo Íránem. Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon vyzval spoluobčany k tomu, aby nepropadali panice, a zdůraznil, že terorismus demokracii neporazí.

 

Francouzská policie mezitím pokračuje v intenzivním vyšetřování útoku, jehož pachatel byl při incidentu zastřelen. Identifikován byl jako francouzský občan, kteří byl odsouzen k 15 letům vězení za již dřívější útok proti policistovi. K atentátu se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS), který ale tvrdil, že ho provedl jeho bojovník z Belgie. Úřady provedly razie v bydliště útočníka a na dalších místech a pátrají po případných dalších komplicích.


 

 

tn.cz / ČTK / gar
Reklama