Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2017 17:59
Boj se zločinem

Kapsáři mají žně, policisté ale nasadili novou fintu. VIDEO

Zdroj: Policie ČR

Předvánoční čas je obdobím, na které se celý rok těší kapsáři. Ty pražské ale čeká nemile překvapení. Policisté mají novou fintu, jak na zlodějíčky vyzrát, a zatím funguje. Tři lapkové už skončili v policejních celách.

Do ulic vyrazili policisté vybavení novým zařízením. "Jedná se o dokumentační zařízení, se kterým kriminalisté vypadají jako běžní turisté. O to lépe se detektivové infiltrují do davu, který je pro kapsáře doslova živnou půdou," prozradil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

 

Policistům "dálkové" monitorování vyhovuje i proto, že kapsáři jsou většinou recidivisté a s policisty, kteří mají vyšetřování kapesních krádeží na starosti, se už potkali. V davu by je poznali. Takhle se s policisty setkají až ve chvíli, kdy jim muži zákona zapínají pouta.

 

Během prvních dní se už policisté pochlubili dvěma úspěšnými zásahy. Prvního kapsáře chytli na Staroměstském náměstí v pondělí po 21. hodině. "Čtyřiadvacetiletý mladík si vyhlédl kabelku ženy, která se v danou chvíli věnovala více fotografování svých přátel. Během několika málo vteřin vyndal z kabelky peněženku, se kterou chtěl zmizet v davu. Ale ušel pouhé dva metry, když mu cestu zastoupili kriminalisté, kteří ho rovnou zadrželi," pochlubil se mluvčí policistů Hulan.

 

 

V úterý pomohlo nové zařízení odhalit policistkám z "kapsa týmu" dva pachatele v Karlově ulici. "Zmiňovaní nenechavci se pokusili okrást nic netušícího muže o věci, které měl uložené v batohu na zádech," dodal Hulan.

 

Oba případy mají policisté natočené na kamerách. To soudu výrazně zjednoduší rozhodování. Zadrženým pachatelům hrozí dva roky za mřížemi. Pokud vyjde najevo, že během posledních tří let už byli za stejný čin potrestáni, hrozí jim až tři roky.

 

"Chceme apelovat na každého, aby při nákupech, nebo jen vycházce na vánoční trhy, věnoval maximální pozornost svým zavazadlům a kapsám, ve kterých máte své osobní věci. Chraňte je prosím tak, abyste se nestali obětí takových pachatelů," varoval mluvčí policistů Hulan.

 

Podívejte se na reportáž:

vbo TN.cz
Reklama