Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2017
kariérní řád

Kariéra učitelů se od základu změní, delší volno ale nedostanou

Profesor
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Sněmovna schválila zavedení kariérního řádu učitelů. Pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Nebudou mít ale nárok vybrat si jednou za čas půlroční studijní volno, které jim chtěli dopřát někteří poslanci. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes takové úpravy odmítla. Novelu o pedagogických pracovnících nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna se souhlasem ministryně stanovila také příplatky pro třídní učitele, a to na 1000 až 1500 korun měsíčně. Nyní se pohybují podle Valachové jen kolem 400 korun hrubého.

 

Nebyl přijat požadavek poslankyně KSČM Aleny Nohavové, aby příplatek za třídnictví činil pět až osm procent z tarifu nejvyššího stupně v platové třídě, do níž je učitel zařazen.

 

Vládní předloha počítá s tím, že každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než dvouletou praxí, kteří budou automaticky samostatnými učiteli.

 

 

Ministerstvo školství si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění učitelské profese pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým učitelským platům mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.

mom tn.cz / ČTK