Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2017
kariérní řád

Kariéra učitelů se od základu změní, delší volno ale nedostanou

Profesor
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Sněmovna schválila zavedení kariérního řádu učitelů. Pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Nebudou mít ale nárok vybrat si jednou za čas půlroční studijní volno, které jim chtěli dopřát někteří poslanci. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes takové úpravy odmítla. Novelu o pedagogických pracovnících nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna se souhlasem ministryně stanovila také příplatky pro třídní učitele, a to na 1000 až 1500 korun měsíčně. Nyní se pohybují podle Valachové jen kolem 400 korun hrubého.

 

Nebyl přijat požadavek poslankyně KSČM Aleny Nohavové, aby příplatek za třídnictví činil pět až osm procent z tarifu nejvyššího stupně v platové třídě, do níž je učitel zařazen.

 

Vládní předloha počítá s tím, že každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než dvouletou praxí, kteří budou automaticky samostatnými učiteli.

 

 

Ministerstvo školství si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění učitelské profese pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým učitelským platům mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.4. | 18:06 Ivka Vin
3
Vy asi musíte učitele nenávidět... A zkuste říct zubaři (také vysokoškolsky ...
7.4. | 16:17 svarcovaerika0123
-4
Co by učitelé ještě nechtěli? Mají prachů jak nassráno, ani si to nezaslouží. ...
8.4. | 17:49 Ivka Vin
0
Náhlasit nevhodný komentář
svarcovaerika - napsala jsem, že nemáte ponětí o práci učitele a druhým příspěvkem jste mě přesvědčila, že opravdu nemáte. Ono učitelé mají přímou (to jsou ty odučené hodiny) a nepřímou pedagogickou činnost. Mají pracovní dobu 8 hodin jako všichni, odpracují ale i mnohem více. Ve škole i z domova.
8.4. | 04:53 Nikola Machurková
1
Náhlasit nevhodný komentář
A moc se mi líbí, jak všichni na učitele nadávají, ale že jim někdo celé dny "pečuje" o děti a přebírá za ně odpovědnost, to lidem vyhovuje. Bez učitelů bychom neměli školy, bez škol práce, bez práce šanci na slušný život.
8.4. | 04:48 Nikola Machurková
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vážně mě udivuje, kolik lidí si myslí, že učitelé dostávají 30 tisíc a více. Ano, ale vůbec si neuvědomují, že je řeč o superhrubé mzdě. Pak i dělník má měsíčně mnohem více a to i přesto, že učitelé tráví spousty let studiem.
7.4. | 20:15 svarcovaerika0123
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ne že nenávidím učitele. Ale vám se zdá adekvátní plat kolem 20000 za 4-5 hodin práce? Dříve si učitelé opravdu "nosili" práci domů, vedli kroužky, věnovali se žákům. Co dělají učitelé teď. Nevšimnou si ničeho, po svých odučených 4 hodinách na všechno kašlou.
7.4. | 18:06 Ivka Vin
3
Náhlasit nevhodný komentář
Vy asi musíte učitele nenávidět... A zkuste říct zubaři (také vysokoškolsky vzdělanému odborníkovi), že má prachů "jako nasráno" a Vy mu nezaplatíte, protože si platíte pojištění. Do učitelů se to kope jedna radost, ale nemáte vůbec ponětí, o čem to povolání je. Tak se raději zdržte ...
7.4. | 16:17 svarcovaerika0123
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Co by učitelé ještě nechtěli? Mají prachů jak nassráno, ani si to nezaslouží. Za čtyři hodiny denně. Kdyby si to přepočetli na 8 hodin jako každý jiný, to by byla částka až by se nám zatočila hlava. A domů si žádné sešity nenosí, ať nekecají.