Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2017 21:50
registrace k EET

Obchodníci kašlou na EET! Skoro 200 tisíc se jich nepřihlásilo!

Zdroj: TV Nova

Do spuštění druhé fáze EET zbývají necelé dva týdny a stále není jasné, co 1. března vypukne. Celkem by se totiž mělo registrovat čtvrt milionu obchodníků. Dosud jich to ale udělala zhruba jen třetina. Aby se na všechny dostalo musely by finanční úřady každý den připojit k EET 25 000 podnikatelů. Finanční úřady ale spíše zejí prázdnotou.

Podle Generálního finančního ředitelství se v druhé vlně musí do 1. března připojit k EET (Elektronická evidence tržeb) zhruba čtvrt milionu podnikatelů. Týká se to maloobchodu, resp. stánkových prodejů, rozsáhlých druhů velkoochodu a také každého, kdo obchoduje s automobily, autodíly, motocykly nebo je opravuje. Seznam těchto podnikání najdete například zde: Koho se týká elektronická evidence tržeb

 

Každý z těchto podnikatelů a obchodníků musí do konce měsíce navštívit finanční úřad a vyžádat si autorizační údaje k připojení do EET. Zbývá jim na to jen sedm pracovních dnů, takže lze jednoduchým výpočtem dojít k tomu, že aby se na všechny dostalo, každý den by "finančáky" musely odbavit závratných 25 tisíc lidí. A čím víc se lhůta bude blížit, tím více bude toto číslo bobtnat.

 

 

"Při osobní návštěvě na kterémkoliv územním pracovišti FÚ trvají samotné administrativní úkony spojené s vydáním autentizačních údajů 10 až 15 minut. Úřady zabezpečují kapacitně provoz tak, aby nevznikaly zásadnější problémy. Pokud však někdo přijde pro AÚ na poslední chvíli, musí počítat s tím, že stejný úmysl bude mít více podnikatelů najednou a bude muset počkat, až na něj přijde řada. Posledních 14 únorových dní mohou podnikatelé využívat rozšířené úřední hodiny na úřadech," řekla TN.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

 

Pokud v březnu obchodníci otevřou i bez připojení k EET, hrozí jim za to až půlmilionová pokuta nebo pozastavení živnosti. "Podnikatelé měli dostatek času se na evidenci tržeb připravit. Od září 2016 si mohli vyzvedávat autentizační údaje, od listopadu 2016 mohli testovat pokladní zařízení. Věříme, že podnikatelé nakonec vše stihnou a žádné zásadní komplikace nenastanou," uvedla mluvčí Petlachová. Dotaz na to, zda ze strany některých podnikatelů nemůže jít o bojkot EET ponechala bez odpovědi.

 

 

Mluvčí rovněž dnes doplnila přesná čísla o dosavadních registracích k EET: "K 13.2.2017 byly vydány autentizační údaje 77 265 podnikatelům, spadajícím do 2. fáze. Další přesná čísla budu mít k dispozici opět v pondělí odpoledne, kdy dostávám pravidelné statistiky. Ke včerejšku odhaduji, že si autentizační údaje vyzvedlo 37% podnikatelů z 2. fáze."

 

K vydání autorizačních údajů potřebuje obchodník pouze průkaz totožnosti a zhruba čtvrt hodiny času, pokud nebudou žádné fronty. "Pokud si podnikatel zažádá o vydání autorizačních údajů elektronicky, může tak učinit výhradně na stránkách Daňového portálu, prostřednictvím EPO formuláře žádosti, který je nutné podepsat pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky. Údaje mu budou doručeny do datové schránky do tří dnů," popsala mluvčí další metodu žádosti.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.2. | 18:52 skeptikus
13
..komu podnikání dost nevynáší a má to takříkajíc z ruky do huby, ten to ...
17.2. | 23:46 Ladislav Bartošek
-6
Napalte jim pokuty to je samej Zloděj
18.2. | 11:12 lenka nováková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kuba- Pokud si člověk nevšimne má smůlu, protože, host či zákazník nezaplatí před tím samovolně ukončený nákup a tím pádem vyniká obchodníkovi manko. Nikdo neví, co s tím a hlavně, proč se to děje. Takže to není jen o radách, ale taky o tom, aby se vědělo, že se to může stát a hlavně proč.
18.2. | 11:09 lenka nováková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kuba- Stejně sami ještě nevíte, proč některé chyby vznikají. Proč se sám ukončí nákup po vydání zboží a při zadání dalších položek k témuž nákupu není přičten,tudíž host nezaplatí vše, pokud si obsluha nevšimne a ručně nedopočítá. Zajímavé je, že u Babiše zaznamenán je,ale při konečném výsledku ne.
18.2. | 09:18 Milan Brejcha
3
Náhlasit nevhodný komentář
Mají můj obdiv !! Jak lehce n a s r a t Babiše !!
18.2. | 08:37 Jaromír Kuba
1
Náhlasit nevhodný komentář
Píši jako vývojář EET aplikace (jmenovitě eettisk pro Windows), takže vím, o čem mluvím. Obchodníci na EET nekašlou, jen neví, co si vybrat. Denně vyřizujeme spoustu telefonátů, kde si obchodníci ověřují i to, jestli lze k EET používat i běžný počítač, nebo je třeba kasa s tlačítky. Je v tom chaos.
18.2. | 02:13 pravdomluvka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já za sebe fandím těm co to bojkotují. A být podnikatelem tak posílám na finanční úřad hlášení účtenky místo kafe, pivo, jídlo atd bych napsala hlášení Sori jako..... 0 Kč Když pan Babiš má sám problém ukázat a přiznat své příjmy proč to budete dělat vy podnikatelé? Pište na účet Sori jako :)
18.2. | 02:07 pravdomluvka
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak teď už vím proč jsem ještě neměla to štěstí dostat nikde účtenku. Jinak naši vietnamský spoluobčané ty už vůbec si s tím hlavu nelámou. No a jedna cukrárna u nás to vzala také po svém. Má pokladny vedle sebe, jednu starou a jednu přes EET no a můžete hádat ze které pokladny obdržím účtenku?
18.2. | 00:05 maxfox
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Páni podnikatelé,jasně neplaťte daně,dělníci ve fabrikách to zaplatí.
18.2. | 00:03 maxfox
-4
Náhlasit nevhodný komentář
podnikatel nemá na EET a vozí si zadek v mercedesu
17.2. | 23:59 ornelaa
1
Náhlasit nevhodný komentář
Roko-lanek 3000 EET nevíte o čem mluvíte
17.2. | 23:57 ornelaa
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nevybere se víc na daních ale na pokutách .To je strategie soudruha Babiše .Chudak všichni mu ublizuji a ˇbohuzel voliči jsou slepí a žerou mu to.U nas není žádná demokracie zákazy omezování ,co včera byla .pravda dnes uz není .