Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.10. 2017 20:46
už ve čtvrtek

Katalánsko bude ve čtvrtek jednat o nezávislosti bez Madridu

Zdroj: TV Nova

Katalánští poslanci budou ve čtvrtek jednat o jednostranném vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Rozhodlo o tom dnes vedení katalánského parlamentu, které svolalo mimořádnou schůzi na čtvrtek.

Mimořádná schůze se bude konat den před jednáním španělského Senátu, který bude schvalovat omezení katalánské autonomie. Separatističtí poslanci dnes označili přístup Madridu k řešení katalánské krize za diktátorský.

 

"Španělsko jedná jako diktatura. Vnucují nám zákony prostřednictvím soudců a prokurátorů, za pomoci policie a trestných činů vzpoury, aby šířili strach," řekl na tiskové konferenci po jednání parlamentního vedení mluvčí nejsilnějšího poslaneckého klubu Společně pro ano (JXSí) Lluís Corominas.

 

Španělský ústavní soud zrušil referendum, na jehož základě chce katalánské vedení vyhlásit nezávislost a prokuratura docílila uvalení vazby na lídry separatistických organizací.

 

 

Během pátečního jednání španělské vlády se má řešit například i dozor nad rozpočtem katalánské vlády nebo kontrola nad katalánskou policí či regionální telvizí TV3.

 

V neděli vyšlo do ulic 450 tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti rozhodnutí premiéra Mariana Rajoye omezit autonomii Katalánska. Tomu se Katalánci odmítají podřídit. Odborníci se obávají, že pokud regionální vláda neustoupí, vyhlášení nezávislosti Katalánska se bez násilí neobejde.

kik,ČTK TN.cz