Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 3. 2017
Kauza katarský princ

Katarský princ zneužíval v Česku dívky, teď chce po ČR odškodné

Zdroj: TV Nova

Katarský princ Hámid bin Abdal Sáni požaduje po České republice odškodnění za psychickou újmu kvůli neoprávněné vazbě. Před dvěma lety ho přitom v jeho nepřítomnosti pravomocně soud odsoudil za to, že měl sexuální styk s nezletilými dívkami.

Po svém zatčení Hámid bin Abdal Sáni strávil ve vazbě zhruba sedm měsíců. Pak rozhodl tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, že prince vydá do Kataru. Jenže svým kontroverzním rozhodnutím narazil.

 

Dva soudní senáty prince odmítly propustit a trvalo další čtyři a půl měsíce, než po rozhodnutí Nejvyššího soudu princ z vazby skutečně vyšel. Sání za tuto dobu požaduje odškodnění nejméně 225 tisíc korun. Podle ministerstva spravedlnosti, se ale o nezákonnou vazbu nemůže jednat.

 

"Nezákonnost té vazby konstatoval i Nejvyšší soud. Problém je bohužel v tom, že v českém právním prostředí se ani za dvanáct let nenašel nikdo, kdo by se mu za tu nezákonnost aspoň omluvil," řekl TV Nova obhájce katarského prince Miroslav Špadrna.

 

Teď se tak začala uzavírat snad poslední kapitola příběhu, který začal v roce 2004, kdy katarského občana, který by měl pracovat v Kataru jako výkonný ředitel prominentní firmy se zaměřením na finanční a realitní trh, zatkli policisté za to, že zneužil 16 dívek přičemž čtyřem z nich nebylo ani patnáct let.

 

 

"Klient se nachází v Kataru jsem s ním pouze v písemném kontaktu," prozradil princův advokát.

 

Odškodnění katarský princ, jehož rodina vlastní majetek podle odhadu za 60 miliard korun, požadoval i přesto, že byl za zneužívání a placení dívkám před dvěma lety v nepřítomnosti pravomocně odsouzen.

vbo, František Bůžek TN.cz