Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 21:07
galerie + anketa hrozné jídlo

Katastrofa na talíři: Studenti bojují proti blafům ze školních jídelen

Zdroj: TV Nova

Spousty lidí si ze školních jídelen nesou nechuť k nějakému jídlu. Ať už je to hrachová kaše, koprová omáčka, mléková polévka nebo třeba UHO, každý si našel to svoje. A situace se podle všeho příliš nelepší. S tím se rozhodli bojovat studenti Slovanského gymnázia v Olomouci, kteří zvolili velmi neobvyklou formu protestu.

Situace v některých školních jídelnách je neútěšná, přílohy jako brambory, těstoviny a rýže bývají často převařené, jídla bývají nedosolená, přesolená a občas převařená. Některé kombinace určitých jídel jsou vskutku šílené.

 

Se špatnou situací se rozhodli něco dělat studenti Slovanského gymnázia v Olomouci a uspořádali netradiční stávku, ve které je podpořili i někteří kantoři. Celý týden bojkotovali obědy, do tamní jídelny, kam se vozí jídla z gymnázia v Hejčíně, si nosili vlastní obědy z domova a jen si je tam ohřívali.

 

"Jsem si odhlásila všechny obědy, protože situace v posledních dvou třech letech je neúnosná," komentovala jídla učitelka Renata Jirková.

 

Anketa

Jaká nejhorší jídla vařili ve vaší školní jídelně?

Hlasovalo 2811 lidí.

 

Po týdenní stávce se prý situace zlepšila, podle studentů je jídlo chutnější a dostávají větší porce.

 

Obědy se sem přitom stále dovážejí z vývařovny, která spadá pod jiné olomoucké gymnázium. Tam si na obědy nestěžovali v době stávky a ani teď.

  

Máte také nějaké "zajímavé úlovky" z kantýn, školních jídelen, nebo třeba i obyčejných hospod? Pošlete nám jejich fotografie na mail zpravy@nova.cz nebo na Facebook TN.cz. Děkujeme!

 

Ne vždy je jídlo ve školních jídelnách katastrofické, někdy se ale sejdou jídla, ze kterých si studenti ani nechtějí vybírat.

 

 

Školní stravování je služba, kterou organizuje a dotuje stát a proto na ní platí poměrně přesná pravidla. Nejvíce se stravování dotýká vyhláška 107/2005 o školním stravování, která určuje, jak má oběd v praxi vypadat.

 

112

GALERIE: Jídla ze školní jídelny

Zdroj: zpravy@nova.cz, Vojtěch J.

Jídlo ve školních jídelnách

Hodnocení:

 

Vyhláška stanovuje finanční limit na nákup potravin a průměrnou měsíční spotřebu určitých druhů potravin, jde o takzvaný spotřební koš. Dodržování spotřebního koše bývá často kontrolováno, jídelny ho tedy obvykle úzkostlivě dodržují.

 

 

Jelikož neexistují přesná pravidla pro kombinace receptur a jídelny sestavují jídelní lístek především tak, aby dodržely výživové normy (spotřební koš), vznikají často skutečně zvláštní kombinace, jako je treska na čočce, nebo zeleninová polévka s bramborem a těstovinami.
 

klma TN.cz