Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 21:07
galerie + anketa hrozné jídlo

Katastrofa na talíři: Studenti bojují proti blafům ze školních jídelen

Zdroj: TV Nova

Spousty lidí si ze školních jídelen nesou nechuť k nějakému jídlu. Ať už je to hrachová kaše, koprová omáčka, mléková polévka nebo třeba UHO, každý si našel to svoje. A situace se podle všeho příliš nelepší. S tím se rozhodli bojovat studenti Slovanského gymnázia v Olomouci, kteří zvolili velmi neobvyklou formu protestu.

Situace v některých školních jídelnách je neútěšná, přílohy jako brambory, těstoviny a rýže bývají často převařené, jídla bývají nedosolená, přesolená a občas převařená. Některé kombinace určitých jídel jsou vskutku šílené.

 

Se špatnou situací se rozhodli něco dělat studenti Slovanského gymnázia v Olomouci a uspořádali netradiční stávku, ve které je podpořili i někteří kantoři. Celý týden bojkotovali obědy, do tamní jídelny, kam se vozí jídla z gymnázia v Hejčíně, si nosili vlastní obědy z domova a jen si je tam ohřívali.

 

"Jsem si odhlásila všechny obědy, protože situace v posledních dvou třech letech je neúnosná," komentovala jídla učitelka Renata Jirková.

 

Anketa

Jaká nejhorší jídla vařili ve vaší školní jídelně?

Hlasovalo 2805 lidí.

 

Po týdenní stávce se prý situace zlepšila, podle studentů je jídlo chutnější a dostávají větší porce.

 

Obědy se sem přitom stále dovážejí z vývařovny, která spadá pod jiné olomoucké gymnázium. Tam si na obědy nestěžovali v době stávky a ani teď.

  

Máte také nějaké "zajímavé úlovky" z kantýn, školních jídelen, nebo třeba i obyčejných hospod? Pošlete nám jejich fotografie na mail zpravy@nova.cz nebo na Facebook TN.cz. Děkujeme!

 

Ne vždy je jídlo ve školních jídelnách katastrofické, někdy se ale sejdou jídla, ze kterých si studenti ani nechtějí vybírat.

 

 

Školní stravování je služba, kterou organizuje a dotuje stát a proto na ní platí poměrně přesná pravidla. Nejvíce se stravování dotýká vyhláška 107/2005 o školním stravování, která určuje, jak má oběd v praxi vypadat.

 

112

GALERIE: Jídla ze školní jídelny

Zdroj: zpravy@nova.cz, Vojtěch J.

Jídlo ve školních jídelnách

Hodnocení:

 

Vyhláška stanovuje finanční limit na nákup potravin a průměrnou měsíční spotřebu určitých druhů potravin, jde o takzvaný spotřební koš. Dodržování spotřebního koše bývá často kontrolováno, jídelny ho tedy obvykle úzkostlivě dodržují.

 

 

Jelikož neexistují přesná pravidla pro kombinace receptur a jídelny sestavují jídelní lístek především tak, aby dodržely výživové normy (spotřební koš), vznikají často skutečně zvláštní kombinace, jako je treska na čočce, nebo zeleninová polévka s bramborem a těstovinami.
 

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.6. | 21:43 pravda1
17
reypal máš pravdu. Dneska jsou ti smradi děsně rozežraní. Kdysi se bouchlo do ...
14.6. | 19:23 undatra
-9
To co vařily tlupy důchodkyň ve školních a internátních jídelnách v historii ...
15.6. | 06:28 asami hirotaši
4
Náhlasit nevhodný komentář
Zajímavé je to že každej nadává na školní jídelnu a když se ted dívám po jedenácté hodině tak se nestačím divit kolik důchodců jde do školní jídelny na oběd zajímavé že jim tam tak chutná ?I když po shlédnutí obrázků to byl otřes ale házet všechny jídelny do jednoho pytle
14.6. | 22:56 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Já se z vas jednou Češi potentonoc:)))))
14.6. | 22:55 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tady nevyvolavej rozruch prosím;))))
14.6. | 22:55 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co to meles?Vis ze tady nesmis říkat pravdu? Češi by te roztrhali na kusy kdyby zjistili ze velká část Cechu co vystudovala šla na pracak a bere velké dávky ačkoliv ani jeden z nich neodpracoval jeden rok.To je takové veřejné tajemství.Tak P.S.T.Co by asi na to řekl Dzapanec Pitomio Okamura ?
14.6. | 21:46 pravda1
3
Náhlasit nevhodný komentář
Hele a proč nepoprosili Láďu Hrušku aby jim uklohnil své výtečné kuřecí kůžičky? To by ti rozmazlenci žrali plným pyskem. Na podobné hnusy jsou zvyklí z mekáčů. ;)
14.6. | 21:43 pravda1
17
Náhlasit nevhodný komentář
reypal máš pravdu. Dneska jsou ti smradi děsně rozežraní. Kdysi se bouchlo do stolu a na hajzla zařvalo ,,A žer,nic jiného nedostaneš"! Dneska každý studuje do 30-ti a nakonec je živíme na dávkách, protože po škole jsou dutí jak bambus. Sami se vařit nenaučí ale hubu mají plnou blbých keců. ...
14.6. | 21:21 lenka nováková
4
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20-Někdo se tě ty, šmucko na něco ptal?
14.6. | 21:13 psnp
3
Náhlasit nevhodný komentář
ještě víc rozežraní než deti jsou učitelé!Je velice překvapivé ,že si děti pochvalují smažený řizek než luštěninu :-)))) Možná by bylo idealni vařit hamburgery,smažák,hranolky...a pak budou spokojeni
14.6. | 21:08 psnp
-1
Náhlasit nevhodný komentář
k
14.6. | 21:01 Radka Matejova
-1
Náhlasit nevhodný komentář
k
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme