Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.10. 2017 01:42
Boj neutichá

Kauza lithium: Obci to prospěje, myslí si obyvatelé Cínovce

Zdroj: TV Nova

Boj o lithium neutichá. Ministr průmyslu a obchodu, který podepsal memorandum o jeho těžbě s australskou firmou, nečekal na zítřejší mimořádné jednání senátu, a svůj krok obhajoval na tiskové konferenci už v úterý. V Cínovci, kde se má lithium těžit, si například starosta i někteří obyvatelé myslí, že to obci spíš prospěje.

Boj o lithium mezi politiky jako by nabíral na obrátkách. Jestli se ale všichni v něčem shodnout tak v tom, že kauza je zpolitizovaná.

 

"Účelový krok pana Babiše, hnutí ANO a Komunistické strany," řekl ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD (ČSSD). "On je ten, kdo zpolitizoval celou věc," řekl Vojtěch Filip, předseda KSČM.

 

Hnutí ANO jasně řekl, kde vidí problém. "Proč právě tahle firma, proč vůbec tohle memorandum? Tady jsme přišli o tisíce miliard," tvrdí Andrej Babiš (ANO).

 

"Já jsem neviděl žádný důvod, proč bych takové memorandum nemohl s australskou společností uzavřít," tvrdí Jiří Havlíček (ČSSD).

 

"To, že někdo dělá průzkum ložiska, neznamená, že automaticky dostane jakási těžební práva," dodal Filip. "Tam je spousta nezodpovězených otázek. Jaká je právní síla toho memoranda?" okomentoval kauzu Martin Stropnický (ANO).

 

Ministr Havlíček ujistil, že memorandum neukládá Česku žádné povinnosti. Naopak spíše dává možnosti. Odborníci s tím souhlasí, v budoucnu by to ovšem prý mohlo mít i své "ale". "Umím si představit situaci, při nějakém sporu, kdy jedna strana se na toto memorandum odvolá a soud by na to mohl slyšet," řekl právník Jan Černý.

 

 

Místní lidé s těžbou souhlasí. "Já jsem pro, ale aby to měla česká firma," řekl místní obyvatel. "Jsem pro, když to vynese peníze, tak proč to nedělat," řekl další.

 

V Cínovci zatím stále probíhají průzkumné práce. Mezi Dubím a Cínovcem, kde by se mělo těžit, by měli těžaři razit zhruba dvoukilometrovou štolu vedoucí přímo k ložisku lithia.

 

"Pokud přijdou těžaři do města, tak to město by z toho mělo mít nejenom to, že se z toho bude něco těžit, ale i nějaký prospěch," řekl starosta Dubí Petr Pípal. Podle něj nejen v podobě financí, ale i podpory školství, nebo infrastruktury.
 

Lucie Heřmanská/ ham TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.10. | 06:45 lucielucina
6
Obci to prospěje? Čím? Prašnou a rozbitou silnicí? Pro několik námezních prac. ...
11.10. | 10:24 allanaldik
2
CSSD proda vse jen aby strana lharu neco vydelala a lidi?tak ty je ...
11.10. | 10:24 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
CSSD proda vse jen aby strana lharu neco vydelala a lidi?tak ty je nezajimaj.Vse pro cizaky co zaplati almuznu,znici prirodu a vydela uplne nekdo jiny a neni to ani obec ani stat. Baterie jsou budoucnosti a nase bohatstvi se levne proda za par stovek milionu, no co aspon nekdo si namasti kapsu
11.10. | 09:42 lucielucina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Za tu lumpárnu si ČSSD zaslouží totální povolební krach. Kvůli jejich korupci stát bude v arbitráži platit miliardy, aniž by se koplo do země. OKD jim prošlo, tohle už by jim projít nemělo. Více na www.parlamentnilisty.cz
11.10. | 08:56 skeptikus
3
Náhlasit nevhodný komentář
11.10. | 06:45 lucielucina ..hlavně to prospěje peněžence pana starosty. O tom nepochybuju..
11.10. | 06:55 lucielucina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Když si občas pročtete www.parlamentnilisty.cz Najdete tam tolik informací o zákulisní čachrech tradičních stran, že spousta věcí do sebe zapadá. Oni ti politici nejsou blbci, jen je stačí tupě volit.
11.10. | 06:45 lucielucina
6
Náhlasit nevhodný komentář
Obci to prospěje? Čím? Prašnou a rozbitou silnicí? Pro několik námezních prac. míst? Bude těžit schránková neznámá firma, je v tom zapletená ČSSD, strana korupcí vyhlášená. Aby se pak nikdo nedivil, že nitky možná vedou k Bakalovi a vznikne další OKD.
11.10. | 06:25 pater11
4
Náhlasit nevhodný komentář
To zase dopadne !!!!!!