Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2017 13:29
protikuřácký zákon

Kde si od středy nezapálíte? Zákaz bude platit i na kuriózních místech

Konec kouření
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Už jen hodiny nás dělí od chvíle, kdy v Česku začne platit tzv. protikuřácký zákon. Lidé si tak nově nebudou moci zapálit například v restauracích či barech. Míst, kde bude kouření zakázáno, je ale daleko víc. A některá jsou hodně kuriózní.

Doba, kdy se zásadně sníží počet míst, kde si kuřáci budou moci beztrestně zapálit, se blíží. Protikuřácký zákon začne platit úderem půlnoci z úterý na středu. Na 31. května totiž symbolicky připadá Světový den bez tabáku. Jenže ani samotní kuřáci mnohdy neví, kdy se vlastně kouřit smí a kde už je to zakázáno.

 

Nově bude úplně zakázáno kouření ve vnitřních prostorách restaurací a barů - tedy všech míst, kde se podávají pokrmy, které jsou určeny k přímé spotřebě. Za takové pokrmy se považují také nápoje. Neprošel ani návrh na stavebně oddělené prostory v restauracích, tzv. kuřárny, kde by bylo kouření povoleno. Kouření bude naopak povoleno na zahrádkách restaurací.

Podívejte se na reportáž TN: 

Kouření bude zakázáno také v zoologických zahradách. Výjimku bude tvořit vnější prostor vyhrazený pro kouření. Od středy si kuřáci nezapálí na zastávkách nebo nástupištích. Doposud nesměli kouřit pouze na zastrašené části, nyní se zákaz bude vztahovat na celou zastávku.

 

 

Zákaz kouření se rozšíří také ve zdravotnických zařízeních. Nově se rozšíří i na přilehlé prostory, jako jsou chodby či čekárny. Výjimku v tomto případě tvoří kuřárny na psychiatrických odděleních, kde bude kouření povoleno. Kuřárny mohou vzniknout také na letištích nebo v obchodních centrech.

 

Zato na školách takovou možnost mít nebudou, a to ani vysokoškoláci. Zákaz bude platit také na veřejných prostranstvích v okolí škol. Výjimkou by mohlo být kouření elektronických cigaret, to by mohla v blízkosti škol povolit vyhláška obce.

 

Kina, divadla, koncertní nebo výstavní síně či sportovní haly možnost zřídit si kuřárnu mít nebudou. Stejně tak se nebude smět kouřit na místech, kde se koná například ples, koncert či diskotéka, ale primárně neslouží k zábavě. Může se jednat o například o starou tovární halu.

 

Zákaz kouření se paradoxně vztahuje také na herce v divadlech. Tam je totiž kouření zakázáno, a herci si tak nebudou moci zapálit cigaretu ani tehdy, pokud to mají ve scénáři. Upozornil na to Český rozhlas.

 

 

Zvláštní pravidla budou platit pro elektronické cigarety. Na ty se totiž zákaz kouření v restauracích a hospodách vztahovat nebude. Nepotáhnete si z nich ale ve školách či v nemocnicích, v obchodních centrech budou povoleny jen v kuřárnách. Zákon se nakonec nedotkne vodních dýmek v čajovnách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přestaňte kouřit a můžete žít o 15 let déle
Jak kouření ovlivňuje vzhled a tělo?

Šokující video: Co se děje s miminkem v břiše matky, která kouří?

mom TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama