Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2018 20:58
volba nástupce

Kdo nahradí královnu Alžbětu? Společenství národů už rozhodlo

Zdroj: TV Nova

V Londýně se po více než dvaceti letech konal summit britského Společenství národů. V jeho průběhu se rozhodovalo, kdo jednoho dne v čele organizace nahradí královnu Alžbětu. Představitelé členských zemí nakonec respektovali její přání a do čela odsouhlasili prince Charlese.

Setkání na hradě Windsor se zúčastnili členové královské rodiny, zástupci Austrálie, Kanady, Nového Zélandu a dalších 49 států. Všechny země jsou součástí Společenství národů (Commonwealth), která má ve svém čele formálně britskou královnu.

 

Na summitu, který se uskutečnil po více než dvaceti letech, se rozhodovalo o tom, kdo po 91leté královně Alžbětě jednoho dne převezme její místo a stane v čele všech zmiňovaných států. Sama panovnice se vyslovila, že si přeje zvolení syna Charlese.

 

Představitelé členských států Společenství národů se rozhodli její přání respektovat a do svého čela Charlese odsouhlasili. Po smrti královny se tak formálně stane hlavou 53 států, které mají dohromady téměř 2,5 miliardy občanů.

 

 

Společenství během summitu řešilo také problémy se zhoršujícím se stavem životního prostředí. Rozruch vyvolal výrok britské premiérky Theresy Mayové, která plánuje na Ostrovech vyhlásit válku plastům. Podle mnohých účastníku bylo letošní setkání tím posledním, kterého se zúčastnila i královna Alžběta.
 

jva TN.cz
Reklama