Aktualizováno 20.10. 2017 22:17
Volby do Sněmovny

První den voleb hlasovaly dvě pětiny voličů! Mezi nimi i lídři stran

Zdroj: TV Nova

První den letošních voleb do Poslanecké sněmovny v Česku ve 22:00 skončil. Během osmi hodin si cestu do volebních místností našly podle odhadu volebních komisařů zhruba dvě pětiny z více než osmi milionů voličů. Účast se ovšem v regionech dost lišila.

K volbám zamířila první den i řada vrcholných politiků, současných i bývalých - mimo jiné Tomio Okamura, Andrej, Babiš, Václav Klaus, Ivan Bartoš, Petr Fiala nebo Matěj Stropnický. Podrobnosti o tom, kdo, kde a kdy volil, najdete v tomto článku

 

 

 

Hlasovací lístek odevzdal také prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že "volil Čecha". Naznačil tak, že do urny vhodil obálku s volebním lístkem SPO, za kterou kandiduje také hudebník František Ringo Čech.

 

Voliči budou mít příležitost ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. V Česku jsou sice volební místnosti na noc zavřeny, otevřeno ale mají kvůli časovému posunu na americkém kontinentu, kde volby začaly už ve čtvrtek večer středoevropského letního času.

 

Web TN.cz přinese on-line reportáž, ve které sledujeme to nejdůležitější, i druhý den voleb. Tu z prvního dne si můžete projít zde:

 

 

Ve volebních místnostech je zakázaná politická agitace, takže v některém oblečení by vás komise měla z volební místnosti vyhodit. Na co dalšího si dát pozor, se podívejte do našeho manuálu.

 

Prezident Miloš Zeman se už k volbám vyjádřil - na konci návštěvy Plzeňského kraje. Prozradil, že využije maximálně lhůty 30 dní, kterou po volbách má na svolání ustanovující schůze Sněmovny. Zeman chce nechat zástupcům stran prostor na diskuzi. Po 28. říjnu se začne scházet se zástupci stran, které se dostaly do Parlamentu.

 

 

Nejde jen o poslanecká křesla, ale také o nemalé peníze. Státní příspěvek dostanou už strany, které překročí hranici 1,5 % hlasů. Za každý hlas, který od voličů dostane, vyinkasuje od státu 100 korun coby příspěvek na úhradu volebních nákladů. Strany, které překonají 3% hranici, dostanou roční příspěvek 6 milionů korun a 200 tisíc za každých započatých 0,1 %.

 

Pokud překonají pětiprocentní hranici, zastropuje se příspěvek na činnost na 10 milionech korun ročně. Strana má ale nárok také na 855 tisíc korun ročně za každý poslanecký mandát, který získá. Další peníze strany pak získají za zvolené senátory, mandáty získané ve volbách do krajských zastupitelstev a do voleb na pražském magistrátu. Vloni dostala největší příspěvek od státu ČSSD - 128 670 834 korun.

 

Na volby se připravily také velké firmy. Třeba ČEZ zrušil odstávky elektřiny a posílil pohotovostní čety a dispečink. Volební komise musí také řešit tisíce zmizelých volebních průkazů. Třeba jen na jabloneckém magistrátu se jich ztratilo 890. Úřednice je tam po minulých volbách skartovala, jenže šlo o nové, univerzální. Komise mají seznamy ztracených průkazů a hlídají, aby je nikdo nezneužil. Tomu, kdo by se o to pokusil, hrozí až 3 roky ve vězení.

 

 

Lídři politických stran se představili také na webu TN.cz. Na on-line chatech jste mohli diskutovat s Miroslavem Kalouskem z TOP 09, Janem Farským z hnutí Starostů a nezávislých, Jiřím Dolejšem z KSČM, Pavlem Bělobrádkem z KDU-ČSL, Petrem Fialou z ODS, Ivanem Bartošem za Piráty, Tomiem Okamurou z SPD, Martinem Stropnickým z hnutí ANO a Janem Hamáčkem z ČSSD.

 

V debatách jste mohli sledovat nejprve soupeření Petra Gazdíka ze STAN, Petra Macha ze Svobodných, Moniky Horákové ze Zelených a Michala Moroze z Realistů. V druhé debatě se střetli Jaroslav Faltýnek (ANO), Jan Hamáček (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM), Zbyněk Stanjura (ODS), Tomio Okamura (SPD) Ivan Bartoš (Piráti), Daniel Herman (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). V Nova Duelu se ve čtvrtek střetli před kamerami TV Nova Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek.


Celý duel si můžete pustit zde:

 

Už ve 13:00 začíná v sobotu na Nově a TN.cz speciální volební vysílání. Moderátoři Rey Koranteng, Michaela Šmídová a Markéta Fialová v něm volby proberou s řadou zajímavých hostů z řad politologů a politiků. Nebudou chybět živé vstupy z volebních štábů a TV Nova jako první v Česku představí unikátní systém volební projekce, který umožní z průměrných výsledků velmi rychle odhadnout výsledky konečné.

epa tn.cz / ČTK
Reklama