Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2016 09:33
děsivá statistika

Kdo zabíjí civilisty v Sýrii? Krev na rukou má Rusko a Asad!

Holčička se bojí, že ji zastřelí
Zdroj: Osman Sagirli
Dívka na fotografii je syrská uprchlice Adi Hudea, původem ze syrského města Hamá. Fotografie byla pořízena v syrském uprchlickém táboře a obletěla svět. V současné době je osud Adi Hudea neznámý. Zmizela v syrském městě Idlib, když padlo do rukou islamistů. Pokud je ještě naživu, nachází se patrně na území, kde se válčí a může být jednou z položek ve statistice SNHR...

Kdo zabíjí civilisty v Sýrii? Syrská organizace SNHR teď vystavila překvapivý účet bojujícím stranám. Za největší masakry jsou odpovědní Rusové. Islámský stát je nečekaně úplně na opačném konci žebříčku.

Při pohledu na statistiku organizace Syrian Network for Human Rights (SNHR) se může zdát, že válku v Sýrii nevede Islámský stát, ale Rusko. A že život pod taktovkou islamistů je podstatně bezpečnější, než pod "ochranou" Bašára Asada a jeho ruského spojence.

 

To je samozřejmě nesmysl, protože příčinou aktuálního zla v Sýrii je (kromě Asada) především tzv. Islámský stát. Navíc právě na jeho území dopadají ruské bomby a tam zabíjejí civilisty, kteří se ocitli v ohnisku války.

 

 

Faktem ale zůstává, že civilisté v Sýrii by se měli obávat především dvou armád - té vládní Bašára Asada a té ruské. Právě ony totiž mají mamutí podíl na současném umírání v Sýrii. Aktivisté SNHR spočítali mrtvé civilisty za letošní leden. Překvapivá čísla Evropanům odpovídají také na to, proč příliv uprchlíků do jejich zemí nepolevuje...

 

Syrian Network for Human Rights ve své zprávě (celou si ji můžete prohlédnout ZDE) píše, že v lednu letošního roku zemřelo v Sýrii 1382 civilistů. A dodala i informace, čí rukou to bylo. Výsledky jsou znepokojivé.

 

Nejvyšší smutný rekord drží Rusové. Jejich bomby zabily 679 civilistů (94 dětí a 73 žen). Dalších 516 civilistů podle SNHR zabili vojáci vládních sil Bašára Asada. Z nich bylo 83 dětí a 69 žen. Aktivisté navíc zjistili, že z tohoto počtu byla desetina lidí před smrtí mučena.

 

Už jen tenhle součet dává dohromady 1195 obětí. Rusové s Asadem tedy mají na rukou krev naprosto zdrcující většiny lednových civilních obětí v Sýrii. Zbytek už jsou v podstatě "drobné" - a to i přesto, že zahrnují i oběti islamistů, kteří si jinak v zacházení s protivníky ani civilisty servítky neberou.

 

 

Zbývající civilisté jdou na vrub Islámskému státu (98 lidí) a An-Nusrá (3 lidé) napojené na al-Káidu. Další tři lidi zabili bojující Kurdové, přičemž jednoho z nich mučili. U 42 dalších civilistů SNHR uvádí, že je zabily opoziční síly a smrt 41 dalších se nepodařilo objasnit.

 

Aktivisté SNHR rovněž upozornili na další alarmující signál, kterým s masakrů obvinili režim Bašára Asada. Podle SNHR totiž z celkového počtu obětí celou třetinu tvořily ženy a děti. Aktivisté z toho usuzují, že se Asad záměrně rozhodl zabíjet civilisty.

 

U Ruska je možné také usuzovat, že sleduje své vlastní zájmy. Vladimiru Putinovi se v současné mezinárodní izolaci Ruska hodí rozpoutávat chaos a podporovat tím uprchlickou vlnu Syřanů, aby "zatápěla" Evropě.

 

Izraelský generál: Rusové jsou packalové


Jedno z možných vysvětlení ale nabízí i izraelský generál ve výslužbě Israel Ziv, který v těchto dnech v Praze přednášel. Podle něj se ukazuje, že ruská armáda není v dobré kondici a na velké operace typu té syrské nemá schopnosti.

 

"Ruská armáda zjevně není v nejlepším stavu, v Sýrii pozorujeme její velmi špatné vojenské schopnosti. Přitom podmínky jsou pro ruské síly ideální, neexistuje tam pro ně reálná hrozba.

 

 

Mají velké problémy s prováděním vzdušných útoků, údržbou, koordinací. Je vidět, že systém nepracuje dobře. Nejsou dost vycvičení. Jejich vojenské zpravodajství je mizerné, nejsou přesní. Byli obvinění, že nebombardují vojenské cíle, ale civilisty. To je pravda," prohlásil v rozhovoru pro E15 generál Ziv.

 

"Není to něco, co bychom čekali od někoho, kdo aspiruje na pozici světové supervelmoci. Nečekali bychom, že si bude počínat tak těžkopádně. Jsou jako zmatený medvěd. Neví, koho a kde zasáhnout a mlátí do vzduchu. To všechno Rusy nestaví do politicky dobrého světla, ukazuje se, že nejsou silní. Výkony na bojišti jsou špatné a kvůli tomu nezískávají žádné politické body," dodal generál Ziv.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JSOU TO HRDINKY: Syrské ženy se mění v bojovnice proti ISIS! Podívejte se na tyhle drsný holky!

Orlando Bloom mezi syrskými uprchlíky! Musíme si pomáhat, vyzývá herec

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.2. | 08:14 maxfox
32
Krev na rukou má USA a to nejen v Sýrii.
13.2. | 07:22 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-23
Když jsem to tady pal, tak se ruskýmu švábovi truthwillprevail málem praskla ...
14.2. | 20:23 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli to tak bereš, v tom případě je zavislá pomalu celá EU na přírodních zdrojích, které nemá. Tím potvrzuješ, co stále řikám, že EU je dlouhodobě závislá především na Rusku.
14.2. | 20:20 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli si nepochopil moje příspěvky tak si dement.
14.2. | 12:13 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Držko-Hamé kupila Norská společnost Orkla, za potravinářskou skupinu dala jen 4,7 miliardy korun. To je jenom o 0,2 miliardy více než za kolik to koupila v roce 2008 Nordic Partners,Dlouho Hamé nikdo nechtěl koupit kvůli vysokému zadlužení. Hamé byla česká firma údajně i kvalitnější.
14.2. | 12:07 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tím ti držko chci naznačit, že to zasáhlo firmy mnohem více, než si myslíš. Pak se učinily kroky, které vedly k tomu, že se firma dostála k zahraničním investorům. Nebo se firmy zadlužily ještě více. Tyto možná vnímáš pozitivně, mě to upřímně štve. A EU v tom má prsty, ČR není už dávno soběstačná.
14.2. | 12:06 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pak se české firmy dostávají do rukou cizinců. V lepší případě firmu vedou dál, nebo ji prostě odepíšou ( za slušnou cenu omezí konkurenci). A mohl bych pokračovat. Pak jsou firmy, které zachrání investor, který má pak podíl z firmy, někdy se stává majoritní podílníkem.
14.2. | 12:05 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Držko tvůj problém je ten,že nechápeš jak se řídí firmy.Firma může vydělávat, ale zároveň může dlužit.To se odráží např.na kvalitě výrobků.Firmy vydávají např.dluhopisy,to znamená,že si půjčují a mnohdy právě na své dluhy a další náklady.Ti chytřejší se snaží firmu prodat,když dluží tak za méně.
14.2. | 11:38 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Držko, pleteš několik věcí dohromady, ty bys byl úžasný ekonom.
14.2. | 11:36 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
uz-nerejeme-drzkou-v-zemi – v tom případě jsou sankce zbytečné, tak proč tedy jsou zavedené? Jinak se podívej jak na tom ty firmy opravdu jsou. Podle tebe zadlužená firma je asi dobrá firma, nejsi náhodou Američan. Mají úplně stejnou logiku. Mam ti tady udělat analýzu firem? Je to moje práce.
14.2. | 11:12 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
14.2. | 10:36 truthwillprevail: Ruskej švábe, napiš, která naše fabrika kvůli sankcím krachuje. Z těch, co jsi uvedl ani jedna. Sankce dokonce přinesly zlevnění výrobků Madety pro náš trh. Máslo, které stálo před krizí 40 Kč teď stojí 30, sýry zlevnily ještě o víc.
14.2. | 11:10 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
14.2. | 10:36 truthwillprevail: Ruskej švábě, sankce obchází i naše firmy a fedrujou to do Ruska přes Bělorusko. Hamé má dokonce v Rusku vlastní fabriku. Dělá mně nesmírnou radost, že tady primitivní tupá pič@, jako ty už může akorát pičovat, kvičet, hýkat a dělat ze sebe čuráka.