Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 12. 2017
mapa strachu silné otřesy

Zemětřesení v Česku: Expert popsal rizika i to, kde může udeřit

Seismograf
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Podobně silné zemětřesení, jaké v neděli vyděsilo lidi na Ostravsku, v Česku udeří zhruba jednou za pět až deset let. TN.cz to řekl seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Existují přitom indicie, které napoví další ohroženou oblast.

Předvídat se zemětřesení nedají, nicméně existuje velké množství informací o tom, kde se vyskytují a naopak - kde se silná vyskytovat nemohou. "Česká republika leží v oblasti, kde silná zemětřesení nebývají, není dostatek napětí v zemské kůře," vysvětlil expert na seismologickou aktivitu Aleš Špičák.

 

Mapa - 1
Zdroj: ig.cas.cz Seismické jevy v oblasti západních Čech.

 

To nejsilnější zemětřesení udeřilo v roce 1985 na Chebsku a dosahovalo magnitudy 4,5 stupně. Lehce poškodilo několik budov, v porovnání se světovými otřesy ale bylo "zanedbatelné". Nedělní zemětřesení na Ostravsku však bylo celkem unikátní. "Bylo poměrně hluboko, v blízkosti důlních děl přitom nebývají zemětřesení tak hluboko," řekl seismolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

 

 

Upozornil ale, že tato zóna je (co se zemětřesení týče) aktivní od nepaměti. Otřesy jsou však většinou tak slabé, že je člověk pocítí jen těžko. Podobně mluvil i jeho kolega Jan Zedník, který vysvětlil, proč bylo nedělní zemětřesení tak citelné.

 

MApa - 3
Zdroj: seis.ig.cas.cz Zemětřesení v Evropě

 

Co se přirozených zemětřesení v Česku týče, vznikají prakticky neustále. "Třeba v západních Čechách jsou slaboučká snad každý den, pocítěná jsou v této oblasti tak jednou za dva roky, zhruba jednou za 25 let mohou být pocítěná i do vzdálenosti 100 km," sdělil Špičák.

 

Mapa - 2
Zdroj: ig.cas.cz Mapa makroseismických pozorování (za posledních 10 dní)

 

Právě západ Čech cítí otřesy najčastěji. "V posledním století jsou zemětřesení hlavně v západních Čechách na Chebsku, další je oblast Hronova (Náchoda) a další mezi Ostravou a Opavou," vysvětlil Špičák.

 

 

Tak silné otřesy jako ty nedělní (tedy o síle 3,5 stupně) zaznamenávají experti v Česku zhruba jednou za pět až deset let.

 

Podívejte se na reportáž o nedělním zemětřesení:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

APOKALYPSA se blíží: Lidstvo brzy zabije ‚ Měsíc‘! Budeme umírat velmi pomalu, říkají vědci

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

lud TN.cz