Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 9. 2017
radí lékař

Proč nikdy nevypínat klimatizaci v letadle nad svou sedačkou...

Cestující v letadle
Zdroj: Thinkstockphotos
Cestující v letadle. Ilustrační foto

V letadle je někdy opravdu velká zima. Někteří cestující proto raději vypínají klimatizaci nad sedadlem. Podle odborníka je to však velká chyba.

Zima v letedle je pro mnoho cestujících velkým problémem. Několika hodinové sezení v zimě může být velmi nepříjemné. Lidé tak klimatizaci vypínají hned před odletem. Napsal o tom britský sever Travel + Leisure.

 

Lidé si často myslí, že se klimatizací šíří bakterie ostatních cestujících po celé palubě a obávají se nákazy. Podle odborníka je však mnohem větší pravděpodobnost onemocnění, pokud klimatizaci vypnou.

 

"V případě bakterií šířených vzduchem je důležité, aby byla klimatizace pořád zapnutá," řekl doktor Mark Gendreau, odborník na šíření infekčních nemocí.

 

 

Recirkulující vzduch, ve kterém se mohou nacházet kapénky obsahující infekci, prochází přes vysoce výkonné filtry. Ty odstraní 99,7 % všech těchto mikročástic, vzduch se tak stane opět téměř sterilní.

 

Vzdušné viry, například tuberkulóza a spalničky, jsou podle lékaře přenášeny drobnými kapénkami, které mohou zůstat ve vzduchu po dobu až pěti hodin.

ham TN.cz