Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.11. 2017 14:49
kampaň MeToo

Klausův muž tvrdí, že by mělo být zneužito více žen! Tak to vysvětlil

Sociolog Petr Hampl
Zdroj: Profimedia

Zatímco světem hýbe kampaň MeToo, ke které se přidávají miliony žen, které se veřejně zpovídají ze zkušeností se sexuálním obtěžováním, najdou se i odpůrci kampaně. Jedním takovým je i sociolog Petr Hampl. Právě jeho názor, vyjádřený v analytickém komentáři na stránkách Institutu Václava Klause, vzbudil bouřlivé diskuze.

"Ukazuje se, že není už skoro nikoho, kdo by se široce definovaného sexuálního zneužití někdy v minulosti nedopustil. Stejně jako většina neomarxistických kampaní, i tato je založena na okázalém ignorování základních civilizačních a dokonce i biologických faktů," vyjádřil se ve svém článku k problematice.

 

"Pokud by někdo chtěl zasahovat do oblasti tak složité jako  sexualita, měl by spíš mladé muže povzbuzovat, aby se nezdráhali být do jisté míry dotěrní. A zároveň by měl mladé dívky povzbuzovat, aby umně vyvolávaly touhu a přitom si pečlivě vybíraly. Tedy přesný opak toho, kam situaci posouvají dnešní profesionální aktivisté," doplnil.

 

Podle Hampla je "strážkyní sexuální morálky" žena a ne muž. A sex považuje za čistě ženský nástroj, neboť žena je podle něj tou osobou, která určuje, kdy, kde a jak k sexu dojde. A právě ženy si také, podle Hampla, vybírají své potencionální sexuální partnery podle vlastních kritérií, nikoli naopak. "Muž, který na hru nepřistoupí, nepředá své geny dalším generacím. Z populace vymizí jeho genetický kód i jeho návyky," vysvětlil svou teorii.

 

 

Kampaň #MeToo proto chápe spíše jako agresivní boj aktivistů. "Základní situaci, od které se vybízecí kampaň #MeToo odvíjí, lze popsat následovně. Úspěšná žena středního věku "odhalí," že v mládí měla sexuální kontakt s výrazně starším mocným mužem. Podstoupila jej zcela dobrovolně a získala za něj nějaké výhody. V mnoha případech tím byla odstartována celoživotní velmi úspěšná kariéra," popsal, jak chápe kampaň.

 

"Komentář profesionálních aktivistů k tomu říká, že onen byl pachatelem a žena obětí, aniž by byla zpochybňována dobrovolnost celé transakce. Muž je vinen proto, že nabídl výhodu výměnou za sex, čímž prý měl narušit psychiku mladé ženy i obecnou morálku."

 

K problematice se vyjadřuje také na svých sociálních sítích. "Taky máte pocit, že každý významný muž, který ještě nebyl obviněn z obtěžování, je nejspíš úchyl? Být politik, už sháním holku, co mě nabonzuje," uvedl na svém Twitteru.

 

 

"Žena JE sexuální objekt. Ale nemá být JENOM sexuální objekt," takové a další Hamplovy výroky jsou často považovány za radikální, především u žen se nesetkává s pochopením. Podle těch, kteří se problematice sexuálního obtěžování věnují dlouhodobě, jde o bagatelizování tématu.

 

"Ten hashtag provází od počátku věta o tom, že když se všichni lidé, kterým se to stalo, připojí, možná získáme dojem, o jak běžný a rozsáhlý fenomén jde. Když se mluví o tom, že má kampaň za cíl očernit všechny muže, vykreslit ženy jako chudinky, je to mylné. Má za cíl ukázat, jak rozšířené zkušenosti se sexuálním obtěžováním mají ženy i muži,” vysvětlila novinářka Silvie Lauder v rozhovoru pro Český rozhlas, která se problematice věnuje rozsáhle a dlouhodobě.

 

 

"Mám za to, že je dobré, když do té debaty vstoupí lidé, kteří generují jistou pozornost, jsou mediálně přítomní. Proto byl nesmírně klíčový moment, když se v podobném duchu vyjádřila eurokomisařka Věra Jourová, v Británii přišly s podobným prohlášením poslankyně, o tématu píší světové umělkyně,” vyjádřila svůj protinázor na kampaň Lauder.

kik TN.cz
Reklama