Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2017 18:41
srovnání zbraní

KLDR hrozí vodíkovou bombou! Je mnohem ničivější než atomová

Zdroj: TV Nova

Severní Korea o víkendu ohlásila úspěšný test vodíkové bomby. Ta byla podle prvních odhadů mnohem silnější, než pumy, které dopadly na Hirošimu a Nagasaki. Jihokorejské ministerstvo obrany zveřejnilo, že měl výbuch sílu až 50 kilotun TNT. Skutečnost, že se jedná o vodíkovou bombu, vyvolal další obavy, protože se zdá, že KLDR ve svém jaderném programu výrazně pokročila. V čem se přesně liší jaderná a vodíková bomba?

Jaderná bomba je založena na principu neřízené řetězové reakce jader těžkých prvků, při tom se uvolňuje ohromné množství energie. Mezi jaderné zbraně se svým způsobem řadí i vodíková bomba, které ale využívá energii z termonukleární fúze - to je proces, při kterém dochází ke sloučení atomových jader za pomoci vysokého tlaku nebo teploty. Stejná reakce probíhá například ve hvězdách.

 

Vodíková bomba disponuje výrazně ničivější silou. Počáteční atomový výbuch slouží jako spouštěč a vytvoří dostatečnou teplotu, která rozběhne jadernou fúzi. Ta jako palivo využívá izotopy vodíku, konkrétně jde o deuterium a tritium.

 

Pak už záleží na velikosti nálože, ty největší bomby ale mají sílu přesahující desítky megatun TNT. Nejsilnější vodíkovou pumou je bomba Car, což byla třístupňová termonukleární puma, která měla sílu až 58 megatun TNT.

 

Třístupňová puma je oproti klasické vodíkové bombě vybavena pláštěm z uranu 238, rychlé neutrony vzniklé z jaderné fúze tak navíc štěpí uran 238, díky čemuž se ještě zvyšuje její účinnost.

 

 

Vodíková puma je tedy mnohem ničivější a zároveň může být menší. Díky tomu se vejde na balistické střely. Také je výrazně těžší na výrobu, což by ukazovalo na to, že KLDR od posledního testu ve svém jaderném programu výrazně postoupila kupředu.

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.9. | 16:03 zacotomame
2
Už první věta v popisu jaderné bomby je nesmysl. Je založena na neřízené ...
4.9. | 15:33 Miloš Mihalík
-3
Vodík se odstěhoval do Humpolce nebo jak to bylo.
4.9. | 23:52 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Německo se chce zbavit amerických jaderných zbraní. Američané jsou v šoku. Proč tak důležité informace české média nezveřejňují?
4.9. | 23:04 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Car-bomba byla ochuzená, neměla plášť z uranu 238, ale jen z olova (snížení účinku a radiace). Nicméně byla to nejničivější zbraň.
4.9. | 22:59 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Car- ruska bomba by měla účinnost až 100 Mt TN, ale účinnost se musela snížit na 58 Mt TN. Ta korejská atomovka je petarda. Už ruské rakety dnes nesou 17x a více, ničivější nálože, než má KLDR.
4.9. | 18:31 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak. A tomamezato..
4.9. | 16:03 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Už první věta v popisu jaderné bomby je nesmysl. Je založena na neřízené řetězové reakci štěpení jader. Štěpení je právě to, při čem se uvolňuje obrovské množství energie ve velmi krátkém okamžiku.
4.9. | 15:33 Miloš Mihalík
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Vodík se odstěhoval do Humpolce nebo jak to bylo.