Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.11. 2017 07:38
Další test

KLDR odpálila balistickou raketu! Doletí až do USA, tvrdí režim!

Zdroj: TV Nova

Severní Korea odpálila v úterý balistickou raketu, letěla východním směrem. Podle Pentagonu šlo o střelu mezikontinentálního doletu. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na generální štáb. Jde o první severokorejský test od poloviny září.

Severní Korea zřejmě odpálila z provincie Jižní Pchjongan další balistickou raketu. Informaci potvrdily agentuře Reuters i zdroje z americké vlády. Pentagon uvedl, že střela byla vypálena v 19:30 SELČ.

 

Japonské úřady krátce před testem varovaly, že by KLDR mohla provést další test balistické střely. Údajně zachytily radiové signály, které to naznačovaly.

 

Raketa letěla východním směrem zhruba 50 minut, vystoupala asi do 4500 kilometrů a dopadla do moře maximálně 370 kilometrů od japonského pobřeží - zhruba 960 kilometrů od místa odpalu.

 

Podle Pentagonu šlo o mezikontinentální střelu. Za ty se označují balistické rakety, jejichž dosah přesahuje 5500 kilometrů.

 

Americký ministr obrany James Mattis uvedl, že raketa dosáhla ve svém letu větší výše, než jakákoli předchozí raketa odpálená v KLDR. Z testu vyplývá, že pokud by raketa byla odpálena pod menším úhlem, mohla by mít akční rádius 13 000 kilometrů. "Taková raketa by měla dostatečný akční rádius, aby zasáhla Washington a kterékoli jiné místo na americké pevnině," uvedl americký vědec David Wright.

 

Analytici připomínají, že otazníkem je, jakou nesla raketa hlavici. Pokud to byla jen lehká atrapa, skutečná bojová hlavice by akční rádius střely snížila.

 

 

Japonský premiér Šinzó Abe svolal mimořádné zasedání vlády. Japonsko se proti dalšímu severokorejskému raketovému testu ostře ohradilo, informoval mluvčí vlády Jošihide Suga. O raketovém testu byl informován americký prezident Donald Trump, uvedl Bílý dům. Jihokorejský prezident svolal schůzku bezpečnostního výboru.

 

KLDR od dubna do září odpálila každý měsíc dvě až tři střely. Poslední raketu Severní Korea odpálila 15. září. Poté co přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, dopadla do Tichého oceánu.

epa tn.cz / ČTK